Jernbane.net

Hjem > Tyskland > Baner og stasjoner > Slik er tyske stasjon og banegallerier oppbygget (Information)
Støtt oss
Ukens Bilde
ukens bilde
CFL MY 1146 og MX 1023 med måletog på Oddesundbroen
Fotograf: Allan Støvring-Nielsen

Tidligere Ukens Bilde

Dagens bilde
dgens bilde
Ukjent 74 på testkjøring over passerer Ønna bru.
Fotograf: Aksel Lister

Tidligere Dagens Bilde


Siste opplastninger
Siste innlegg
facebook

Slik er tyske stasjon og banegallerier oppbygget (Information)

Beskrivelse

Det är många järnvägslinjer och stationer som finns i Tyskland. I Tyskland-galleriet ligger en del större stationer (mestadels knutpunkter med banor i tre, fyra eller fler riktningar) på egna sidor:

Stasjoner i Tyskland : A - B - C - D
Stasjoner i Tyskland : E - F - G - H - I
Stasjoner i Tyskland : J - K - L - M - N
Stasjoner i Tyskland : O - Ö - P - Q - R
Stasjoner i Tyskland : S - T - U - Ü - V
Stasjoner i Tyskland : W - X - Y - Z

Det tillkommer en del, mestadels mindre, stationer som har sorterats linjevist. Alla linjer i vårt galleri finns under Tyskland -> Baner og stasjoner, alltså här. Vi valde att sortera efter linjenumret i tyska Kursbuch, „Kursbuchstrecke” (KBS), med vissa KBS tillsammans om det är historiskt sett en bana. En karta över „Kursbuchstrecken” finns här (den kan inte laddas ner).

Numren är geografiskt sorterade, stort sett kan man sammanfatta fördelningen på det här sättet:

Numren 1xx finns runt Hamburg, i delstaterna Schleswig-Holstein, Mecklenburg-Vorpommern och nordöstra Niedersachsen.
Numren 2xx finns runt Berlin, i delstaterna Brandenburg, östra Sachsen-Anhalt och norra Sachsen.
Numren 3xx finns runt Hannover, i Niedersachsen (med undantag för nordöst) och i västra Sachsen-Anhalt samt i norra Nordrhein-Westfalen.
Numren 4xx finns i Nordrhein-Westfalen (med undantag för norra delen). Det tillkommer Rhendalen ner till Mainz/Wiesbaden och Eifel samt bibanorna där.
Numren 5xx finns i Thüringen, södra Sachsen-Anhalt och södra Sachsen.
Numren 6xx finns i delstaterna Hessen, Rheinland-Pfalz (med undantag för norra delen) och Saarland.
Numren 7xx finns runt Stuttgart, i delstaten Baden-Württemberg.
Numren 8xx finns runt Nürnberg, i Franken (norra Bayern så att säga)
Numren 9xx finns runt München, i södra Bayern.
Banor som har ingen „Kursbuchstrecke” har sorterats nära „Kursbuchstrecke” som gäller för närmaste stambana. Detta gäller mestadels museibanor och linjer som lades ner före 1992.



Problemet med numren är att det skedde förändringar och att sådana kommer att ske. Detta gäller i största omfattning Berlin/Brandenburg (samt fortsättningen till Östersjön, Mecklenburg-Vorpommern alltså), men också delstaterna Schleswig-Holstein och Nordrhein-Westfalen är berörda. Vi valde därför att använda systemet som gällde när numren infördes (tidtabell 1992/1993) med vissa modifikationer. I Berlin/Brandenburg är det ganska få numren som gäller fortfarande, dessutom har vi flera banor som utgår från Berlin sammanslagit enligt kilometerräkningen. I resten av Tyskland gäller merparten av numren fortfarande.

Här följer en översikt över Tysklands „Kursbuchstrecken” som de är sorterade här i jernbane.net. Den innehåller inte museibanor eller banor nerlagda 1992 och tidigare. Lägg märke till att inte alla banor finns med i vår databas för förhandsortering. I skrivande stund (maj 2018) länkar vi inte till alla banor som förekommer i galleriet.


Text: Sören Heise, september 2017 (senaste uppdatering maj 2018)

Kursbuchstrecken

100
Hamburg - Büchen - Hagenow Land - Ludwigslust und Schwerin (vår sida omfattar endast bandelen Hagenow Land - Holthusen. Se 270 för Hamburg - Hagenow Land och 170 för Holthusen - Schwerin)


Nu följer S-Bahn Hamburg. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

101.1 Hamburg: Wedel - Blankenese - Altona - Hbf - Ohlsdorf - Flughafen und Poppenbüttel (denna linje har uppdelats vid Hamburg Hbf: Hbf - Wedel och Hbf - Flughafen/Poppenbüttel)

101.11 Hamburg: Blankenese - Altona - Dammtor - Hbf - Ohlsdorf - Poppenbüttel
101.2 Hamburg: Altona - Hbf - Bergedorf
101.21 Hamburg: Elbgaustr. - Dammtor - Hbf - Bergedorf - Aumühle
101.3 Hamburg: Pinneberg - Elbgaustr. - Altona - Hbf - Harburg - Neugraben - Buxtehude - Stade
101.31 Hamburg: Altona - Dammtor - Hbf - Harburg - Neugraben

104 Hagenow Land - Zarrentin (Meckl) - Ratzeburg - Bad Oldesloe 
110 Hannover - Celle - Uelzen - Lüneburg - HH-Harburg - Hamburg Hbf
110 Hamburg Hbf - Hamburg-Altona
111 Wittenberge - Dömitz - Dannenberg - Lüneburg (delvis †)
115 Braunschweig - Gifhorn - Wittingen - Wieren

116 Uelzen - Soltau - Langwedel
120 HH-Harburg - Buchholz - Rotenburg - Bremen
121 HH-Harburg - Buxtehude - Stade - Cuxhaven
122 Bremerhaven - Bremervörde - Buxtehude
123 Hannover - Bennemühlen - Soltau - Buchholz
124 Rotenburg - Verden - Nienburg - Minden (bandelen Verden - Nienburg ingår i 380)
125 Bremen - HB-Burg - Osterholz-Scharmbeck - Bremerhaven - Cuxhaven
126 HB-Burg - HB-Vegesack - HB-Farge
127 HB-Vegesack - HB-Farge

130 Elmshorn - Heide - Husum - Niebüll - Westerland
131 Hamburg - Elmshorn - Neumünster - Kiel och (som egen sida) Neumünster - Rendsburg - Flensburg
132 Neumünster - Hohenwestedt - Heide och Heide - Büsum
133 Kiel - Schönberg - Schönberger Strand
134 Kiel - Rendsburg - Husum (Rendsburg - Jübek del av 131 Neumünster - Flensburg)
135 Husum - Bad St. Peter-Ording
136 Niebüll - Dagebüll Mole
136a Niebüll - Tønder
137 HH-Eidelstedt - Quickborn - Ulzburg Süd - Kaltenkirchen - Neumünster
138 Norderstedt Mitte - Ulzburg Süd
139 Elmshorn - Barmstedt - Ulzburg Süd
140 Hamburg - Ahrensburg - Bad Oldesloe - Lübeck - Neustadt (Holstein) - Puttgarden (två sidor, delat i Lübeck: Hamburg - Lübeck; Lübeck - Puttgarden)
142 Bad Oldesloe - Bad Segeberg - Neumünster
144 Lübeck - Lübeck-Travemünde Strand
145 Lüneburg - Büchen - Lübeck - Bad Malente-Gremsmühlen - Kiel
146 Kiel - Eckernförde - Flensburg
150 Bad Kleinen - Grevesmühlen - Lübeck
151 Schwerin - Parchim
152 Schwerin - Gadebusch - Rehna
153 Grevesmühlen - Klütz
154 Bad Doberan - Ostseebad Kühlungsborn West
155 Bad Kleinen - Wismar - Bad Doberan - Rostock
156 Wismar - Blankenberg - Sternberg - Karow (Mecklenburg)
160 Schwerin - Bad Kleinen - Blankenberg - Bützow - Schwaan - Rostock
162 Rostock - Tessin
163 Rostock - Laage - Güstrow
164 Schwaan - Güstrow
165 Rostock - Rövershagen - Velgast - Stralsund
166 Rövershagen - Ostseebad Graal-Müritz
167 Velgast - Barth
168 Velgast - Tribsees
170 Ludwigslust - Schwerin
171 Ludwigslust - Dömitz
172 Ludwigslust - Parchim - Karow (Mecklenburg) - Waren (Müritz)
173 Pritzwalk - Putlitz
175 Bützow - Güstrow - Teterow - Malchin - Neubrandenburg - Strasburg - Pasewalk
176 Teterow - Gnoien
177 Malchin - Dargun
178 Malchin - Waren (Müritz)
180 Neustrelitz - Waren (Müritz) - Güstrow - Rostock
181 Rostock - Warnemünde
181 Rostock - Rostock Seehafen Nord
182 Wittenberge - Pritzwalk - Wittstock - Neustrelitz
183 Neustadt (Dosse) - Kyritz - Pritzwalk - Karow (Mecklenburg) - Güstrow
184 Hennigsdorf - Neuruppin - Wittstock - Pritzwalk
185 Neustrelitz - Neubrandenburg - Demmin - Stralsund
186 Neubrandenburg - Friedland (Mecklenburg)
187 Neustrelitz - Feldberg (Mecklenburg)
190 Pasewalk - Züssow - Greifswald - Stralsund
191 Pasewalk - Löcknitz - Grambow - Szczecin
192 Pasewalk - Ueckermünde
193 Züssow - Wolgast - Zinnowitz - Seebad Heringsdorf - Świnoujście Centrum
193a Zinnowitz - Peenemünde
194 Greifswald - Lubmin
195 Stralsund - Bergen auf Rügen - Lietzow - Sassnitz
196 Bergen (Rügen) - Putbus - Lauterbach Mole
197 Bergen (Rügen) - Ostseebad Binz
198 Bergen (Rügen) - Sassnitz Fährhafen
199 Göhren (Rügen) - Binz Lokalbf. - Putbus - Lauterbach Mole

200 Berlin Stadtbahn
200 Berlin - Erkner - Fürstenwalde (Spree) - Frankfurt (Oder)

Nu följer S-Bahn Berlin. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

201.1 Berlin: Wannsee - Schöneberg - Friedrichstr. - Gesundbrunnen - Frohnau - Oranienburg

201.2 Berlin: Blankenfelde - Südkreuz - Friedrichstr. - Gesundbrunnen - Pankow - Karow - Bernau
201.25 Berlin: Teltow Stadt - Südkreuz - Friedrichstr. - Gesundbrunnen - Tegel - Hennigsdorf
201.3 Berlin: Ostkreuz - Erkner
201.4 Berlin: Ostkreuz - Südkreuz - Westkreuz - Gesundbrunnen - Ostkreuz
201.45 Berlin: Schönefeld - Schöneweide - Hermannstr. - Südkreuz
201.46 Berlin: Königs Wusterhausen - Grünau - Schöneweide - Hermannstr. - Südkreuz - Westend
201.47 Berlin: Spindlersfeld - Schöneweide - Hermannstr.
201.5 Berlin: Spandau - Westkreuz - Friedrichstr. - Ostkreuz - Mahlsdorf - Strausberg Nord
201.7 Berlin: Potsdam - Wannsee - Westkreuz - Friedrichstr. - Ostkreuz - Ahrensfelde
201.75 Berlin: Westkreuz - Friedrichstr. - Ostkreuz - Wartenberg
201.8 Berlin: Zeuthen - Grünau - Schöneweide - Ostkreuz - Pankow - Birkenwerder
201.85 Berlin: Grünau - Schöneweide - Ostkreuz - Waidmannslust
201.9 Berlin: Schönefeld - Schöneweide - Ostkreuz - Berlin-Pankow

204 Berliner Außenring (denna linje finns ej utan är del av flera. Vi samlar hela ringen på denna plats)
205 Frankfurt (Oder) - Eisenhüttenstadt - Guben - Cottbus
206 Grunow - Cottbus

207 Fürstenwalde (Spree) - Bad Saarow - Beeskow
208 Beeskow - Lübben - Luckau
209 Frankfurt (Oder) - Grunow - Beeskow - Storkow - Königs Wusterhausen
210 Berlin - Königs Wusterhausen - Lübben - Lübbenau - Cottbus
211 Lübbenau - Calau - Senftenberg - Hosena
213 Luckau - Luckau-Uckro - Falkenberg (Elster) (se 208)
214 Jüterbog - Falkenberg (Elster) - Röderau
215 Leipzig - Eilenburg - Torgau - Falkenberg (Elster) - Doberlug-Kirchhain - Calau - Cottbus (se 219 för Eilenburg - Cottbus)
216 Falkenberg (Elster) - Lu. Wittenberg - Roßlau (se 228)
217 Torgau - Pretzsch
218 Lu. Wittenberg - Pretzsch - Eilenburg
219 Halle (Saale) - Delitzsch - Eilenburg
220 Cottbus - Spremberg - Weißwasser - Horka - Görlitz - Zittau (se 210 för delen Cottbus - Görlitz)
221 Cottbus - Forst (Lausitz) - Weißwasser
222 Spremberg - Hoyerswerda
223 Görlitz - Königshain-Hochstein
225 Cottbus - Senftenberg - Ruhland - Großenhain
227 Arnsdorf - Kamenz - Straßgräbchen-Bernsdorf - Hosena
228 Falkenberg (Elster) - Elsterwerda - Ruhland - Hosena - Hoyerswerda - Horka und Görlitz
230 Dresden - DD-Klotzsche - Bischofswerda - Bautzen - Görlitz
233 Bautzen - Großpostwitz - Löbau
234 Bautzen - Hoyerswerda
235 Bischofswerda - Wilthen - Ebersbach - Zittau
236 Ebersbach och Oberoderwitz -  Löbau
237 Ebersbach - Varnsdorf - Zittau
238 Zittau - Bertsdorf - Kurort Oybin och Kurort Jonsdorf
239 DD-Klotzsche - Königsbrück - Straßgräbchen-Bernsdorf
240 Berlin - Blankenfelde - Elsterwerda - Coswig - Cossebaude - Dresden
241.1 Meißen - Coswig - Dresden - Heidenau - Pirna - Bad Schandau - Schöna (se 506 och 500 för Meißen - Dresden)
241.2 DD-Klotzsche - Dresden Flughafen
242 Zossen - Sperenberg - Jüterbog
246 Heidenau - Altenberg
247 Pirna - Dürrröhrsdorf - Arnsdorf och Neustadt (Sachsen)
248 Bad Schandau - Sebnitz - Neustadt (Sachsen) - Wilthen - Großpostwitz - Bautzen
249 B-Wannsee - Michendorf - Potsdam och - Treuenbrietzen - Jüterbog
250 Berlin - Ludwigsfelde - Jüterbog - Lu. Wittenberg - Bitterfeld - Halle (Saale)
251 Dessau - Bitterfeld - Delitzsch - Leipzig
252 Bitterfeld - Stumsdorf
254 Magdeburg - Biederitz - Güterglück - Dessau
255 Berlin-Wannsee - Michendorf - Bad Belzig - Roßlau (Wiesenburg - Roßlau kommer att bli en egen sida)
257 Dessau - Wörlitz
258 Bad Belzig - Güterglück - Calbe West - Güsten (se 255)
259 Biederitz - Loburg - Altengrabow
260 Berlin - B-Wannsee - Potsdam - Brandenburg - Genthin - Güsen - Biederitz - Magdeburg
261 Brandenburg - Bad Belzig
262 Güsen - Ziesar
263 Güsen - Jerichow
264 Potsdam - Golm - Schönefeld - Königs Wusterhausen
265 Berlin-Spandau - Rathenow - Schönhausen (Elbe) - Stendal
266 Brandenburg - Rathenow - Neustadt (Dosse)
267 Genthin - Jerichow - Schönhausen (Elbe) - Sandau (Elbe)
268 Stendal - Niedergörne
269 Stendal - Tangermünde
270 Berlin - Berlin-Spandau - Nauen - Neustadt (Dosse) - Wittenberge - Ludwigslust
271 Neustadt (Dosse) - Neuruppin
272 Berlin - B-Spandau - Wittenberge - Ludwigslust - Hamburg
274 Potsdam - Golm - Wustermark und - Hennigsdorf - Oranienburg
275 Berlin - B-Spandau - Hennigsdorf - Neuruppin
280 Berlin - Oranienburg - Löwenberg (Mark) - Fürstenberg (Havel) - Neustrelitz
284 Löwenberg (Mark) - Herzberg (Mark) - Neuruppin
284 Herzberg (Mark) - Rheinsberg

285 Löwenberg (Mark) - Templin - Prenzlau
286 Eberswalde - Joachimsthal - Templin - Fürstenberg (Havel)
287 Berlin - Basdorf - Liebenwalde und Gr. Schönebeck
289 Berlin - Werneuchen - Wriezen
290 Berlin - Bernau - Eberswalde - Angermünde - Prenzlau - Pasewalk 
291 Prenzlau - Strasburg
292 Prenzlau - Damme - Gramzow und Löcknitz
293 Angermünde - Tantow - Szczecin
294 Angermünde - Schwedt
295 Eberswalde - Bad Freienwalde - Wriezen - Werbig - Frankfurt (Oder)
296 Angermünde - Bad Freienwalde
297 Frankfurt (Oder) - Küstrin-Kietz
298 Berlin - Müncheberg (Mark) - Werbig - Küstrin-Kietz - Kostrzyn
299 Müncheberg (Mark) - Buckow

300 Hannover - Lehrte - Gifhorn - Wolfsburg - Oebisfelde - Stendal (se 265)
301 Oebisfelde - Beetzendorf - Salzwedel
302 Salzwedel - Diesdorf
303 Salzwedel - Wittenberge
304 Stendal - Hohenwulsch - Salzwedel - Uelzen
305 Magdeburg - Zielitz - Stendal - Wittenberge
306 Beetzendorf - Kalbe (Milde)
307 Hohenwulsch - Kalbe (Milde)
308 Magdeburg - Haldensleben - Oebisfelde - Wolfsburg
309 Zielitz - Magdeburg - Schönebeck - Schönebeck-Salzelmen
310 Hannover - Lehrte - Braunschweig - Helmstedt - Eilsleben - Magdeburg
312 Braunschweig - Wolfenbüttel - Schöppenstedt - Helmstedt
313 Eilsleben - Haldensleben
314 Haldensleben - Weferlingen
315 Magdeburg - Blumenberg - Oschersleben - Halberstadt - Quedlinburg - Thale
316 Eilsleben - Blumenberg - Schönebeck
317 Staßfurt - Egeln - Blumenberg
318 Oschersleben - Gunsleben
319 Halberstadt - Dedeleben
320 Hannover - Hildesheim - Derneburg - SZ-Ringelheim - Goslar - Bad Harzburg
321 Hildesheim - Braunschweig - Wolfsburg
322 Hildesheim - Bodenburg
324 Halberstadt - Heudeber-Danstedt - Wernigerode - Vienenburg - Goslar
325 Wernigerode - Drei Annen Hohne - Brocken
326 Drei Annen Hohne - Eisfelder Talmühle - Ilfeld - Nordhausen Nord
327 Heudeber-Danstedt - Osterwieck
328 Halberstadt - Blankenburg
329 Blankenburg - Elbingerode - Königshütte
330 Halle (Saale) - Könnern - Sandersleben - Aschersleben - Halberstadt
331 Könnern - Bernburg
332 Aschersleben - Gernrode - Quedlinburg
333 Gernrode - Alexisbad - Harzgerode und - Siege - Hasselfelde und Eisfelder Talmühle
334 Aschersleben - Güstern - Bernburg - Köthen - Dessau
335 Magdeburg - Schönebeck - Staßfurt - Güsten - Sandersleben - Sangerhausen (se 255 för Güsten - Sangerhausen)
336 Hettstedt - Gerbstedt - Heiligenthal
337 Klostermansfeld - Wippra
340 Magdeburg - Schönebeck - Calbe Ost - Köthen - Stumsdorf - Halle (Saale) - Leipzig
341 Calbe Ost - Calbe West - Bernburg
342 Köthen - Aken
349 Berlin - Wolfsburg - Göttingen und Hannover
350 Hannover - Elze - Kreiensen - Einbeck-Salzderhelden - Northeim - Göttingen
351 Hannover - Göttingen - Kassel - Fulda - Würzburg
352 Einbeck-Salzderhelden - Einbeck Stadt
353 Braunschweig - Wolfenbüttel - Vienenburg - Bad Harzburg - Goslar - Seesen - Kreiensen
354 Braunschweig - SZ-Lebenstedt
355 Kreiensen - Holzminden - Ottbergen - Altenbeken - Paderborn
356 Göttingen und Northeim - Bodenfelde - Ottbergen
357 Northeim - Herzberg - Nordhausen
358 Braunschweig - SZ-Ringelheim - Seesen - Herzberg - Bad Lauterberg
360 Hannover - Hannover - Weetzen - Hameln - Altenbeken - Paderborn
365 Hannover - Weetzen - Barsinghausen - Haste
366 Hannover - Lehrte - Celle
367 Hannover - Lehrte - Hildesheim
370 Hannover - Wunstorf - Haste - Minden - Löhne - Herford - Bielefeld
372 Hildesheim - Elze - Hameln - Löhne (delen Hildesheim - Elze är del av 367 och 350)
375 Löhne - Bünde - Osnabrück - Rheine - Bad Bentheim - Hengelo
376 Gronau (Westf) - Bad Bentheim - Nordhorn - Neuenhaus – Coevorden (NL) 
380 Hannover - Wunstorf - Nienburg - Verden - Bremen
385 Münster - Osnabrück - Diepholz - Bassum - Bremen (se 425 för Münster - Osnabrück och 120 för Osnabrück - Bremen)
386 Herford - Bünde - Rahden - Sulingen - Bassum
390 Bremen - Delmenhorst - Hude - Oldenburg - Leer (Ostfriesland) - Emden - Norddeich Mole
391 Hude - Nordenham
392 Osnabrück - Bramsche - Cloppenburg - Oldenburg - Sande - Wilhelmshaven
393 Wilhelmshaven - Sande - Esens
394 Osnabrück - Bramsche - Vechta - Delmenhorst - Bremen
395 Rheine - Meppen - Leer (Ostfriesland) - Emden - Norddeich Mole
396 Emden - Emden Außenhafen
397 Leer (Ostfriesland) - Bad Nieuweschans - Groningen NL

400
Bielefeld - Gütersloh - Rheda-Wiedenbrück - Hamm

402 Bielefeld - Halle (Westfalen) - Dissen-Bad Rothenfelde - Osnabrück
403 Bielefeld - Hövelhof - Paderborn

404 Bielefeld - Lage - Lemgo
405 Herford - Lage - Altenbeken - Paderborn
406 Bielefeld - Gütersloh - Rheda-Wiedenbrück - Warendorf - Münster
407 Münster - Burgsteinfurt - Gronau - Enschede
408 Münster - Coesfeld
410 Münster - Hamm
410 Münster - Rheine

411 Dortmund - Lünen - Münster
412 Dortmund - Lünen - Dülmen - Coesfeld - Gronau - Enschede
415 Hamm - Dortmund - Bochum - Essen - Duisburg - Düsseldorf - Köln
416 Dortmund - Wanne-Eickel - Gelsenkirchen - Oberhausen - Duisburg
420 Arnhem - Emmrich - Wesel - Oberhausen - Duisburg
421 Wesel - Bocholt
424 Essen und Oberhausen - Bottrop - Dorsten - Coesfeld und Borken
425 Münster - Dülmen - Haltern - Recklinghausen - Wanne-Eickel - Gelsenkirchen - Essen
426 Dortmund - Castrop-Rauxel Süd - Wanne-Eickel - Dorsten
427 Dortmund und Bochum - Witten - Hagen
428 Bochum - Wanne-Eickel - Gelsenkirchen
430 Kassel - Hümme - Warburg - Altenbeken - Paderborn - Soest - Hamm
431 Dortmund - Unna - Soest
433 Dortmund - Schwerte - Iserlohn
434 Dortmund - Herdecke - Hagen - Brügge - Lüdenscheid
435 Hagen - Schwerte - und Dortmund - Fröndenberg - Bestwig - Brilon Wald - Warburg
436 Brilon Wald - Brilon Stadt
437 Unna - Fröndenberg - Menden - Neuenrade
438 Bestwig - Winterberg
440 Hagen - Letmathe - Iserlohn und - Finnentrop - Kreuztal - Siegen
442 Finnentrop - Olpe
443 Siegen - Kreuztal - Erndtebrück - Bad Berleburg
445 Siegen - Dillenburg - Herborn - Wetzlar - Gießen
447 Oberhausen - Duisburg-Meiderich Süd - Duisburg-Ruhrort
448 Mülheim-Styrum - Duisburg-Meiderich Süd
449 Duisburg - Duisburg Entenfang

Nu följer S-Bahn-näten Rhein-Ruhr och Köln som hänger ihop. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

450.1 NRW: Dortmund - Bochum - Essen - Duisburg - Düsseldorf - Solingen
450.2 NRW: Dortmund - Herne - Recklinghausen und - Wanne-Eickel - Essen und Duisburg
450.3 NRW: Hattingen - Essen - Oberhausen
450.4 NRW: Unna - Dortmund Stadthaus - Dortmund-Lütgendortmund
450.5 NRW: Dortmund - Witten - Hagen
450.6 NRW: Essen - Ratingen Ost - Düsseldorf - Langenfeld - Köln
450.7 NRW: Solingen - Remscheid - Wuppertal
450.8 NRW: Hagen - Wuppertal - Düsseldorf - Neuss - Münchengladbach
450.9 NRW: Wuppertal - Essen - Bottrop - Haltern
450.11 NRW: Düsseldorf - Düsseldorf - Neuss - Köln - Berg. Gladbach
450.12 NRW: Horrem - Köln - Siegburg/Bonn - Hennef - Au (Sieg)
450.13 NRW: Düren - Horrem - Köln - Köln/Bonn - Siegburg/Bonn - Hennef
450.28 NRW: Mettmann - Düsseldorf - Neuss - Kaarst

455 Hamm - Unna - Schwerte - Hagen - Wuppertal - Solingen - Köln
459 Köln - Overath - Dieringhausen - Gummersbach - Brügge - Lüdenscheid
460 Köln - Siegburg/Bonn - Hennef - Au (Sieg) - Betzdorf - Siegen
461 Au (Sieg) - Altenkirchen - Westerburg - Limburg
462 Betzdorf - Herdorf - Haiger - Dillenburg
463 Betzdorf - Daaden
465 Köln - Bonn-Beuel - Neuwied - Niederlahnstein und Koblenz
466 Koblenz - Niederlahnstein - Kaub - Wiesbaden - Frankfurt (Main) (se 466)
470 Köln - Bonn - Remagen - Anderbach - Koblenz
471 Koblenz - Boppard - Bingen - Mainz - Frankfurt - Frankfurt (Main) (se 471)
472 Köln - Siegburg/Bonn - Wiesbaden und - Frankfurt - Mannheim und Frankfurt (Main)
474 Köln - Euskirchen - Kall - Jünkerath - Gerolstein - Ehrang - Trier
475 Bonn - Rheinbach - Euskirchen
476 Euskirchen - Bad Münstereifel
477 Remagen - Dernau - Ahrbrück
478 Andernach - Mayen Ost - Kaisersesch - Daun - Gerolstein
479 Boppard - Emmelshausen
480 Köln - Horrem - Düren - Stolberg - Aachen
481 Köln - Horrem - Bedburg - Grevenbroich - Neuss - Düsseldorf
482 Düren und Stolberg Altstadt - Stolberg - Aachen - Herzogenrath - Heerlen und - Stolberg
483 Düren - Jülich - Linnich
484 Düren - Heimbach
485 Wuppertal - Düsseldorf - Neuss - Münchengladbach - Lindern - Herzogenrath - Aachen
486 Duisburg - Krefeld - Mönchengladbach
487 Mönchengladbach - Dalheim
488 Lindern - Heinsberg
489 Düren - Bedburg
490 Köln - Grevenbroich - Mönchengladbach - Kaldenkirchen - Venlo
495 Köln - Neuss - und Düsseldorf - Krefeld - Geldern - Kleve
498 Duisburg - Moers - Xanten

500 Leipzig - Borsdorf - Wurzen - Oschatz - Riesa - Coswig - Dresden
501 Citytunnel Leipzig

501.1 Leipzig: Miltitzer Allee - Plagwitz - Hbf - Stötteritz - Gaschwitz
501.2 Leipzig: Plagwitz - Gaschwitz
502 Oschatz - Mügeln - Glossen
504 Beucha - Trebsen
505 Halle (Saale) - Schkeuditz - Leipzig (se 340)
506 Leipzig - Borsdorf - Beucha - Großbothen - Döbeln - Roßwein - Nossen - Meißen
507 Neukieritzsch - Borna - Geithain
508 Riesa - Nossen
509 Radebeul Ost - Moritzburg - Radeburg
510 Dresden - Freital-Hainsberg - Freiberg - Flöha - Chemnitz - St. Egidien - Glauchau - Zwickau
513 Freital-Hainsberg - Dippoldiswalde - Kurort Kipsdorf
514 Freiberg - Holzhau
515 Freiberg - Brand-Erbisdorf - Langenau
516 Chemnitz - Hainichen - Roßwein
517 Chemnitz - Flöha - Wolkenstein - Annaberg-Buchholz - Cranzahl - Vejprty
518 Cranzahl - Kurort Oberwiesenthal
519 Flöha - Pockau-Lengefeld - Marienberg und Neuhausen
520 Chemnitz - Mittweida - Waldheim - Döbeln - Riesa - Elsterwerda
522 Chemnitz - Stollberg (Sachsen)
523 Stollberg (Sachsen) und Wüstenbrand - Neuoelsnitz - St. Egidien - Glauchau
524 Chemnitz - Thalheim - Aue - Blauenthal
525 Chemnitz - Burgstädt - Narsdorf - Geithain - Leipzig
526 Chemnitz - Limbach - Oberfrohna
527 Chemnitz - Wechselburg - Rochlitz
528 Waldheim - Rochlitz - Narsdorf
529 Glauchau - Penig - Wechselburg - Rochlitz - Großbothen
530 Leipzig - Gaschwitz - Böhlen - Neukieritzsch - Altenburg - Gößnitz - Werdau - Zwickau
531 Zwickau - Falkenstein - Zwotental - Klingenthal - Kraslice
531a Zwotental - Adorf
532 Plauen - Falkenstein
534 Böhlen - Espenhain
535 Zwickau - Aue - Schwarzenberg - Johanngeorgenstadt
536 Schwarzenberg - Schlettau - Annaberg-Buchholz
537 Schlettau - Crottendorf
538 Altenburg und Penig - Langenleuba-Oberhain - Narsdorf - Rochlitz
539 Neukieritzsch - Groitzsch - Pegau
540 Gera - Schmölln - Altenburg und - Gößnitz - Glauchau
541 Gera - Wünschendorf - Greiz - Plauen unterer Bf. - Weischlitz
542 Weida - Wünschendorf - Werdau
543 Greiz - Neumark
544 Plauen - Weischlitz - Adorf - Bad Brambach - Františkovy Lázně - Cheb
545 Zwickau und Werdau - Reichenbach - Plauen - Mehltheuer - Schönberg (Vogtland) - Hof (se 530)
546 Weida - Zeulenroda unterer Bf. - Mehltheuer
546a Zeulenroda unterer Bf. - Zeulenroda oberer Bf.
547 Schönberg (Vogtland) - Schleiz - Saalburg (Saale)
548 Schönberg (Vogtland) - Hirschberg (Saale)
549 Leipzig-Plagwitz - Pörsten
550 Leipzig - Leipzig-Plagwitz - Pegau - Zeitz - Crossen - Gera
551 Zeitz - Deuben - Teuchern - Weißenfels
552 Crossen - Eisenberg
553 Zeitz - Altenburg
554 Großkorbetha - Pörsten - Deuben
555 Gera - Weida - Triptis - Saalfeld (se 550)
556 Triptis - Ziegenrück - Bad Lobenstein
557 Saalfeld - Bad Lobenstein - Blankenstein
559 Rudolstadt - Bad Blankenburg - Rottenbach - Obstfelderschmiede - Katzhütte
560 Naumburg und Großheringen - Jena - Oslamünde - Rudolstadt - Saalfeld
561 Orlamünde - Pößneck unterer Bf.
562 Obstfelderschmiede - Lichtenhain - Cursdorf
563 Saalfeld - Bad Blankenburg - Rottenbach - Arnstadt
564 Sonneberg - Lauscha - Ernstthal - Neuhaus am Rennweg und Probstzella
565 Erfurt - Weimar - Jena - Gera
566 Plaue - Ilmenau - Rennsteig - Schleusingen - Themar
567 Ilmenau - Großbreitenbach
568 Schleusingen - Suhl
569 Meiningen - Grimmenthal - Themar - Eisfeld - Sonneberg
570 Erfurt - Arnstadt - Plaue - Gräfenroda - Zella-Mehlis - Suhl - Grimmenthal - Meiningen
571 Gotha - Georgenthal - Gräfenroda
572 Zella-Mehlis - Schmalkalden - Wernshausen
573 Schmalkalden - Pappenheim
574 Bad Salzungen - Dorndorf - Kaltennordheim und Vacha
575 Eisenach - Bad Salzungen - Wernshausen - Meiningen
576 Naumburg - Teuchern
579 Weimar - Bad Berka - Kranichfeld
580 Halle (Saale) - Merseburg - Weißenfels - Naumburg - Großheringen - Weimar - Erfurt
581 Halle-Neustadt - Merseburg - Weißenfels
582 Leipzig und Halle - Erfurt - Nürnberg
583 Leipzig - Weißenfels
584 Leipzig - Merseburg
585 Naumburg - Vitzenburg - Nebra - Artern
586 Merseburg - Querfurt
587 Röblingen am See - Querfurt - Vitzenburg
588 Merseburg - Schafstädt
589 Zeitz - Osterfeld
590 Halle (Saale) - Röblingen am See - Eisleben - Sangerhausen - Berga-Kelbra - Nordhausen
591 Halle-Trotha - Halle (Saale) - Halle-Nietleben - Halle-Dölau
592 Berga-Kelbra - Stolberg (Harz)
593 Artern - Bad Frankenhausen - Sondershausen
594 Großheringen - Sömmerda - Straußfurt
595 Sangerhausen - Artern - Sömmerda - Erfurt
596 Straußfurt - Bad Tennstedt - Döllstädt
597 Erfurt - Erfurt Berliner Str.
598 Bleicherode Ost - Bleicherode Stadt - Bischofferode

600 Nordhausen - Bleicherode Ost - Leinefelde - Eichenberg - Hann. Münden

601 Nordhausen - Sondershausen - Straußfurt - Erfurt
602 Leinefelde - Teistungen
603 Leinefelde - Dingelstädt - Geismar
604 Erfurt - Döllstädt - Bad Langensalza - Mühlhausen - Leinefelde
605 Erfurt - Gotha - Eisenach - Bebra und Fulda (se 580 och 615)
606 Mühlhausen - Schlotheim
607 Gotha - Bufleben - Bad Langensalza
608 Gotha - Bufleben - Friedrichswerth
609 Fröttstädt - Friedrichroda
610 Kassel - Bebra - Bad Hersfeld - Fulda (se 615 för Bebra - Fulda)
611 Göttingen - Eichenberg - Hann. Münden - Kassel
612 Kassel - Wolfhagen - Korbach
613 Göttingen - Eichenberg - Eschwege Stadt - Bebra (se 615)
614 Bad Hersfeld - Heimboldshausen - Philippsthal
615 Frankfurt (Main) - Hanau - Gelnhausen - Wächtersbach - Fulda
616 Fulda - Gersfeld
618 Wächtersbach - Bad Orb
620 Kassel - Wabern - Treysa - Marburg - Niederwalgern - Gießen
621 Wabern - Bad Wildungen - Korbach
622 Marburg - Frankenberg - Korbach - Willingen - Brilon Wald
623 Marburg - Bad Laasphe - Erndtebrück
624 Niederwalgern - Herborn
625 Gießen - Wetzlar - Limburg - Diez - Niederlahnstein - Koblenz
626 Limburg - Diez - Zollhaus
627 Frankfurt (Main) och Wiesbaden - Niedernhausen - Limburg
629 Limburg - Montabaur - Siershahn
630 Frankfurt (Main) - Bad Vilbel - Friedberg - Gießen (se 620)
631 Gießen - Hungen - Nidda - Stockheim - Gelnhausen
632 Friedberg - Beienheim - Hungen och Nidda
633 Friedberg - Nidderau - Hanau
634 Bad Vilbel - Nidderau - Stockheim
635 Gießen - Grünberg - Alsfeld - Fulda
636 Friedberg - Friedrichsdorf
637 Frankfurt (Main) - Friedrichsdorf - Grävenwiesbach - Brandoberndorf
640 Frankfurt (Main) - Frankfurt-Mainkur - Hanau - Kahl - Aschaffenburg
641 Frankfurt (Main) und Darmstadt - Reinheim - und Hanau - Wiebelsbach-H. - Erbach - Eberbach
642 Hanau - Kahl - Schöllkrippen
643 Frankfurt-Höchst - Bad Soden

Nu följer S-Bahn Frankfurt. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

645.1 Frankfurt (Main): Ober-Roden - Offenbach - Hbf - Höchst - Hochheim - Wiesbaden

645.2 Frankfurt (Main): Dietzenbach - Offenbach - Hbf - Höchst - Niedernhausen
645.3 Frankfurt (Main): Darmstadt - Langen - Südbf. - Hbf - Rödelheim - Bad Soden
645.4 Frankfurt (Main): Darmstadt - Langen - Südbf. - Hbf - Rödelheim - Kronberg
645.5 Frankfurt (Main): Südbf. - Hbf - Rödelheim - Friedrichsdorf
645.6 Frankfurt (Main): Südbf. - Hbf - Bad Vilbel - Friedberg
645.7 Frankfurt (Main): Hbf - Groß Gerau-Dornberg - Riedstadt-Goddelau
645.8 Frankfurt (Main): Hanau - Offenbach - Hbf - Flughafen - Mainz - Wiesbaden
645.9 Frankfurt (Main): Hanau - Offenbach - Hbf - Flughafen - Wiesbaden

646 Frankfurt (Main) - Königstein
647 Frankfurt (Main) - Dreieich-Buchschlag - Ober-Roden - Dieburg
649 Darmstadt - Pfungstadt
650 Frankfurt (Main) - Darmstadt - Weinheim - Mannheim-Friedrichsfeld - Mannheim und Heidelberg
651 Darmstadt - Groß Gerau - Mainz - Wiesbaden
652 Darmstadt - Dieburg - Babenhausen - Aschaffenburg
653 Bensheim - Worms
654 Weimheim - Fürth (Odenwald)
655 Frankfurt (Main) - Groß Gerau-Dornberg - Riedstadt-Goddelau - Biblis - Worms und Mannheim
660 Mainz - Worms - Frankenthal - Mannheim
661 Mainz - Alzey - Kirchheimbolanden
662 Worms - Monsheim - Alzey - Bingen
662a Monsheim - Hochspeyer
666 Frankenthal - Freinsheim - Grünstadt - Eisenberg - Eiswoog
667 Neustadt (Weinstr.) - Freinsheim - Grünstadt - Monsheim
668 Ludwigshafen - BASF
670 Mannheim - Neustadt (Weinstr.) - Kaiserslautern - Landstuhl - Homburg - Saarbrücken
671 Kaiserslautern - Landstuhl - Kusel
672 Bingen - Bad Kreuznach - Kaiserslautern - Pirmasens Nord - Pirmasens
673 Kaiserslautern - Lauterecken-Grumbach
674 Landau - Pirmasens Nord - Zweibrücken - Saarbrücken
675 Neustadt (Weinstr.) - Landau - Winden - Wörth - Karlsruhe
677 Mannheim - Germersheim - Wörth
677a Wörth - Lauterbourg
678 Winden - Bad Bergzabern
679 Winden - Wissembourg
680 Mainz - Bad Kreuznach - Heimbach - Baumholder und - Neunkirchen - Saarbrücken
681 Saarbrücken - Merchweiler - Neunkirchen und - Illingen - Lebach
683 Homburg - Neunkirchen - Illingen
684 Saarbrücken - Sarreguemines
685 Saarbrücken - Völklingen - Dillingen - Merzig - Trier
686 Völklingen - Überherrn
687 Dillingen - Niedaltdorf
690 Koblenz - Bullay - Wittlich - Ehrang - Trier
691 Bullay - Traben-Trarbach
692 Trier - Perl (se 690)
693 Trier - Wasserbillig
694 Ehrang - Trier West - Wasserbillig

700 Mannheim - Graben-Neudorf - Karlsruhe

701 Mannheim - Heidelberg - Bruchsal - Karlsruhe
702 Karlsruhe - Rastatt - Achern - Offenburg - Riegel-Malterdingen - Freiburg (se 701)
703 Freiburg - Bad Krozingen - Müllheim - Neuenburg och - Weil am Rhein - Basel (se 701)
704 Bruchsal - Graben-Neudorf - Germersheim
705 Mannheim - Heidelberg - Eberbach - Neckarelz - Bad Friedrichshall - Heilbronn
706 Mannheim - Heidelberg - Meckesheim - Sinsheim - Bad Friedrichshall - Heilbronn (endast Neckargemünd - Bad Friedrichshall, se 705 för resten)
707 Meckesheim - Neckarbischofsheim Nord - Hüttenhardt och Aglasterhausen
708 Neckarelz - Mosbach - Seckach - Osterburken
709 Seckach - Miltenberg
710 Bruchsal - Ubstadt - Odenheim
711 Bruchsal - Ubstadt - Menzingen
712 Karlsruhe - Bretten - Eppingen - Heilbronn
713 Sinsheim - Eppingen
715 Rastatt - Freudenstadt
716 Achern - Ottenhöfen
717 Offenburg - Bad Griesbach
718 Offenburg - Kehl - Strasbourg
720 Offenburg - Biberach - Hausach - Villingen - Donaueschingen - Singen - Radolfzell - Konstanz (se 730 för Singen - Konstanz)
721 Hausach - Freudenstadt - Eutingen
722 Biberach - Oberharmersbach-Riersbach
723 Riegel-Malterdingen - Endingen - Breisach
724 Gottenheim - Endingen
725 Bad Krozingen - Staufen - Untermünstertal
726 Freiburg - Waldkirch - Elzach
727 Freiburg - Titisee - Neustadt - Donaueschingen
728 Titisee - Seebrugg
729 Freiburg - Gottenheim - Breisach
730 Basel - Waldshut - Weizen und - Erzingen - Schaffhausen - Singen
731 Singen - Radolfzell - Friedrichshafen Stadt - Lindau
732 Radolfzell - Stockach
734 Weil am Rhein - Lörrach
735 Basel - Lörrach - Zell im Wiesental
740 Stuttgart - Böblingen - Herrenberg - Eutingen - Horb - Rottweil - Tuttlingen - Singen
741 Böblingen - Dettenhausen
742 Rottweil - Trossingen Bahnhof - Villingen
742a Trossingen Bahnhof - Trossingen Stadt
743 Donaueschingen - Bräunlingen
744 Tuttlingen - Blumberg-Zollhaus
750 Stuttgart - Plochingen - Göppingen - Geislingen - Ulm
751 Ulm - Laupheim Stadt - Aulendorf - Friedrichshafen Stadt - Friedrichshafen Hafen
753 Aulendorf - Kißlegg
755 Ulm - Schelklingen - Herbertingen - Sigmaringen - Tuttlingen - Donaueschingen
757 Ulm - Heidenheim - Aalen
758 Amstetten - Gerstetten
759 Schelklingen - Münsingen - Kleinengstingen - Gammertingen
760 Stuttgart - Plochingen - Nürtingen - Reutlingen - Tübingen
761 Kirchheim - Oberlenningen
762 Nürtingen - Neuffen
763 Reutlingen - Bad Urach
764 Tübingen - Herrenberg
765 Tübingen - Rottenburg - Horb
766 Tübingen - Hechingen - Albstadt-Ebingen - Sigmaringen - Herbertingen - Aulendorf
767 Albstadt-Ebingen - Albstadt-Onstmettingen
768 Hechingen - Gammertingen - Sigmaringen
769 Eyach - Hechingen (se 768)
770 Stuttgart - Bietigheim-B. - Vaihingen - Mühlacker - Pforzheim - Karlsruhe
771 Mühlacker - Bretten - Bruchsal
772 Mühlacker - Maulbronn
773 Vaihingen - Enzweihingen
774 Pforzheim - Nagold - Horb
775 Pforzheim - Bad Wildbad
780 Stuttgart - Bietigheim-B. - Heilbronn - Bad Friedrichshall - Osterburken - Lauda - Würzburg
781 Aschaffenburg - Miltenberg - Wertheim
782 Wertheim - Lauda - Bad Mergentheim
783 Heilbronn - Öhringen - SHA-Hessental - Crailsheim

784 Miltenberg - Walldürn - Seckach
785 Waiblingen - Backnang - Gaildorf - SHA-Hessental

786 Stuttgart - Waiblingen - Schorndorf - Aalen - Crailsheim - Ansbach - Nürnberg
787 Schorndorf - Rudersberg
788 Crailsheim - Lauda - Wertheim

Nu följer S-Bahn Stuttgart. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

790.1 Stuttgart: Herrenberg - Böblingen - Schwabstr. - Hbf - Esslingen - Plochingen - Kirchheim

790.2 Stuttgart: Filderstadt - Flughafen - Schwabstr. - Hbf - Waiblingen - Schorndorf
790.3 Stuttgart: Flughafen - Schwabstr. - Hbf - Waiblingen - Backnang
790.4 Stuttgart: Schwabstr. - Hbf - Ludwigsburg - Marbach - Backnang
790.5 Stuttgart: Schwabstr. - Hbf - Ludwigsburg - Bietigheim-B.
790.6 Stuttgart: Schwabstr. - Hbf - Korntal - Renningen - Weil der Stadt
790.60 Stuttgart: Renningen - Böblingen

791 Stuttgart-Untertürkheim - Kornwestheim
792 Korntal - Hemmingen - Weissach

800 Aschaffenburg - Gemünden - Würzburg  (Main-Spessart-Bahn)
801 Gemünden - Jossa - Schlüchtern och Flieden
803 Ebenhausen - Bad Kissingen - Gemünden
805 Würzburg - Neustadt (Aisch) - Siegelsdorf - Fürth - Nürnberg

806 Neustadt (Aisch) - Steinach (bei Rotenburg)
807 Siegelsdorf - Markt Erlbach
808 Fürth - Cadolzburg
810 Würzburg - Schweinfurt - Haßfurt - Bamberg
812 Haßfurt - Hofheim
815 Schweinfurt - Ebenhausen - Mellrichstadt - Meiningen och Grimmenthal
820 Nürnberg - Fürth - Forchheim - Bamberg
821 Forchheim - Ebermannstadt
825 Bamberg - Lichtenfels
826 Bamberg - Ebern
830 Lichtenfels - Coburg - Sonneberg
831 Coburg - Bad Rodach
840 Lichtenfels - Kronach - Probstzella - Saalfeld
850 Lichtenfels - Kulmbach - Neuenmarkt-Wirsberg - und Bayreuth - Münchberg - Hof
851 Kulmbach - Thurnau
852 Neuenmarkt-Wirsberg - Bayreuth
853 Münchberg - Helmbrechts
855 Regensburg - Schwandorf - Weiden - Marktredwitz - Hof
857 Hof - Bad Steben
858 Hof - Selb-Plößberg - Selb Stadt und - Aš - Františkovy Lázně
859 Weiden - Floß
860 Nürnberg - Pegnitz - Bayreuth
861 Nürnberg - Gräfenberg
862 Bayreuth - Weidenberg - Warmensteinach
865 Nürnberg - Pegnitz - Kirchenlaibach - Marktredwitz (se 860)
866 Marktredwitz - Cheb (se 860)
867 Bayreuth - Kirchenlaibach - Weiden
870 Nürnberg - Hartmannshof - Neukirchen (b. S-R) - Amberg - Schwandorf
871 Nürnberg - Hartmannshof - Neukirchen (b. S-R) - Weiden
875 Schwandorf - Cham - Furth im Wald
876 Cham - Waldmünchen
877 Cham - Blaibach - Bad Kötzting - Lam
880 Nürnberg - Neumarkt - Regensburg

Nu följer S-Bahn Nürnberg. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

890.1 Bamberg - Forchheim - Erlangen - Fürth - Nürnberg - Lauf (li. P.) - Hartmannshof

890.2 Roth - Schwabach - Nürnberg - Feucht - Altdorf
890.3 Nürnberg - Feucht - Neumarkt
890.4 Nürnberg - Wicklesgreuth - Ansbach

891 Nürnberg - Neunkirchen am Sand - Simmelsdorf-Hüttenbach und Neuhaus (Pegnitz)
892 Wicklesgreuth - Windsbach

900 Regensburg - Straubing - Platting - Passau (se 880)
902 Straubing - Bogen
905 Plattling - Gotteszell - Zwiesel - Bay. Eisenstein
906 Zwiesel - Grafenau
907 Zwiesel - Bodenmais
908 Gotteszell - Viechtach - Blaibach
910 Nürnberg - Roth - Pleinfeld - Treuchtlingen
911 Roth - Hilpoltstein
912 Pleinfeld - Gunzenhausen
920 Treuchtlingen - Gunzenhausen - Ansbach - Steinach (bei Rotenburg) - Würzburg
921 Steinach (bei Rotenburg) - Rotenburg ob der Tauber
930 München - Freising - Landshut - Neufahrn - Regensburg
931 Landshut - Plattling
932 Neufahrn - Straubing
940 München - Markt Schwaben - Mühldorf
941 Mühldorf - Simbach
942 Mühldorf - Burghausen
943 Mühldorf - Freilassing
944 Mühldorf - Wasserburg - Rosenheim
945 Mühldorf - Neumarkt-St. Veit - Landshut
946 Mühldorf - Neumarkt-St. Veit - Passau
947 Mühldorf und Traunreut - Hörpolding - Traunstein
948 München - Ebersberg - Wasserburg
950 München - Rosenheim - Kufstein
951 München - Rosenheim - Prien - Traunstein - Freilassing - Salzburg
952 Prien - Aschau
953 Traunstein - Ruhpolding
954 Freilassing - Bad Reichenhall - Berchtesgaden
955 München - Deisenhofen - Holzkirchen - Bayrischzell - Schliersee
956 Holzkirchen - Schaftlach - Lenggries
957 Schaftlach - Tegernsee
958 Holzkirchen - Kreuzstraße - Rosenheim
959 Traunstein - Waging
960 München - Tutzing - Weilheim - Murnau - Garmisch-Partenkirchen - Mittenwald
961 Tutzing - Kochel
962 Weilheim - Schongau
963 Murnau - Oberammergau
964 Garmisch-Partenkirchen - Reutte in Tirol
970 München - Geltendorf - Kaufering - Buchloe - Kempten - Immenstadt - Hergatz - Lindau
971 Augsburg - Buchloe - Türkheim - Mindelheim - Memmingen - Kißlegg - Hergatz - Lindau
973 Türkheim - Bad Wörishofen
974 Buchloe - Marktoberdorf - Füssen
975 Ulm - Senden - Memmingen - Kempten - Immenstadt - Oberstdorf
976 Kempten - Pfronten-Steinach - Reutte in Tirol
977 Ulm - Senden - Weißenhorn
978 Mindelheim - Krumbach - Günzburg
980 München - Mering - Augsburg - Gessertshausen - Günzburg - Ulm
982 Augsburg - Donauwörth - Treuchtlingen
983 Augsburg - Friedberg - Ingolstadt
985 Augsburg - Mering - Geltendorf - Weilheim
986 Augsburg - Kaufering - Landsberg (Lech)
990 München - Ingolstadt - Nürnberg und - Eichstätt Bahnhof - Treuchtlingen
990a Ingolstadt - Nürnberg
991 Eichstätt Bahnhof - Eichstätt Stadt
992 Regensburg - Saal - Ingolstadt
993 Ingolstadt - Donauwörth - Günzburg - Ulm
995 Donauwörth - Nördlingen - Aalen

Nu följer S-Bahn München. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

999 S-Bahn-Stammstrecke München
999.1 München: Freising und Flughafen - Neufahrn - Moosach - Hbf - Ostbf.

999.2 München: Petershausen und Altomünster - Dachau - Hbf - Ostbf. - Markt Schwaben - Erding
999.3 München: Mammendorf - Maisach - Pasing - Hbf - Ostbf. - Deisenhofen - Holzkirchen
999.4 München: Geltendorf - Buchenau - Pasing - Hbf - Ostbf. - Grafing Bf. - Ebersberg
999.6 München: Tutzing - Starnberg - Pasing - Hbf - Ostbf.
999.7 München: Wolfratshausen - Höllriegelskreuth - Hbf - Ostbf. - Ottobrunn - Kreuzstraße
999.8 München: Herrsching - Weßling - Pasing - Hbf - Ostbf. - Flughafen
999.20 München: Höllriegelskreuth - Pasing

Beskrivelse

Det är många järnvägslinjer och stationer som finns i Tyskland. I Tyskland-galleriet ligger en del större stationer (mestadels knutpunkter med banor i tre, fyra eller fler riktningar) på egna sidor:

Stasjoner i Tyskland : A - B - C - D
Stasjoner i Tyskland : E - F - G - H - I
Stasjoner i Tyskland : J - K - L - M - N
Stasjoner i Tyskland : O - Ö - P - Q - R
Stasjoner i Tyskland : S - T - U - Ü - V
Stasjoner i Tyskland : W - X - Y - Z

Det tillkommer en del, mestadels mindre, stationer som har sorterats linjevist. Alla linjer i vårt galleri finns under Tyskland -> Baner og stasjoner, alltså här. Vi valde att sortera efter linjenumret i tyska Kursbuch, „Kursbuchstrecke” (KBS), med vissa KBS tillsammans om det är historiskt sett en bana. En karta över „Kursbuchstrecken” finns här (den kan inte laddas ner).

Numren är geografiskt sorterade, stort sett kan man sammanfatta fördelningen på det här sättet:

Numren 1xx finns runt Hamburg, i delstaterna Schleswig-Holstein, Mecklenburg-Vorpommern och nordöstra Niedersachsen.
Numren 2xx finns runt Berlin, i delstaterna Brandenburg, östra Sachsen-Anhalt och norra Sachsen.
Numren 3xx finns runt Hannover, i Niedersachsen (med undantag för nordöst) och i västra Sachsen-Anhalt samt i norra Nordrhein-Westfalen.
Numren 4xx finns i Nordrhein-Westfalen (med undantag för norra delen). Det tillkommer Rhendalen ner till Mainz/Wiesbaden och Eifel samt bibanorna där.
Numren 5xx finns i Thüringen, södra Sachsen-Anhalt och södra Sachsen.
Numren 6xx finns i delstaterna Hessen, Rheinland-Pfalz (med undantag för norra delen) och Saarland.
Numren 7xx finns runt Stuttgart, i delstaten Baden-Württemberg.
Numren 8xx finns runt Nürnberg, i Franken (norra Bayern så att säga)
Numren 9xx finns runt München, i södra Bayern.
Banor som har ingen „Kursbuchstrecke” har sorterats nära „Kursbuchstrecke” som gäller för närmaste stambana. Detta gäller mestadels museibanor och linjer som lades ner före 1992.



Problemet med numren är att det skedde förändringar och att sådana kommer att ske. Detta gäller i största omfattning Berlin/Brandenburg (samt fortsättningen till Östersjön, Mecklenburg-Vorpommern alltså), men också delstaterna Schleswig-Holstein och Nordrhein-Westfalen är berörda. Vi valde därför att använda systemet som gällde när numren infördes (tidtabell 1992/1993) med vissa modifikationer. I Berlin/Brandenburg är det ganska få numren som gäller fortfarande, dessutom har vi flera banor som utgår från Berlin sammanslagit enligt kilometerräkningen. I resten av Tyskland gäller merparten av numren fortfarande.

Här följer en översikt över Tysklands „Kursbuchstrecken” som de är sorterade här i jernbane.net. Den innehåller inte museibanor eller banor nerlagda 1992 och tidigare. Lägg märke till att inte alla banor finns med i vår databas för förhandsortering. I skrivande stund (maj 2018) länkar vi inte till alla banor som förekommer i galleriet.


Text: Sören Heise, september 2017 (senaste uppdatering maj 2018)

Kursbuchstrecken

100
Hamburg - Büchen - Hagenow Land - Ludwigslust und Schwerin (vår sida omfattar endast bandelen Hagenow Land - Holthusen. Se 270 för Hamburg - Hagenow Land och 170 för Holthusen - Schwerin)


Nu följer S-Bahn Hamburg. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

101.1 Hamburg: Wedel - Blankenese - Altona - Hbf - Ohlsdorf - Flughafen und Poppenbüttel (denna linje har uppdelats vid Hamburg Hbf: Hbf - Wedel och Hbf - Flughafen/Poppenbüttel)

101.11 Hamburg: Blankenese - Altona - Dammtor - Hbf - Ohlsdorf - Poppenbüttel
101.2 Hamburg: Altona - Hbf - Bergedorf
101.21 Hamburg: Elbgaustr. - Dammtor - Hbf - Bergedorf - Aumühle
101.3 Hamburg: Pinneberg - Elbgaustr. - Altona - Hbf - Harburg - Neugraben - Buxtehude - Stade
101.31 Hamburg: Altona - Dammtor - Hbf - Harburg - Neugraben

104 Hagenow Land - Zarrentin (Meckl) - Ratzeburg - Bad Oldesloe 
110 Hannover - Celle - Uelzen - Lüneburg - HH-Harburg - Hamburg Hbf
110 Hamburg Hbf - Hamburg-Altona
111 Wittenberge - Dömitz - Dannenberg - Lüneburg (delvis †)
115 Braunschweig - Gifhorn - Wittingen - Wieren

116 Uelzen - Soltau - Langwedel
120 HH-Harburg - Buchholz - Rotenburg - Bremen
121 HH-Harburg - Buxtehude - Stade - Cuxhaven
122 Bremerhaven - Bremervörde - Buxtehude
123 Hannover - Bennemühlen - Soltau - Buchholz
124 Rotenburg - Verden - Nienburg - Minden (bandelen Verden - Nienburg ingår i 380)
125 Bremen - HB-Burg - Osterholz-Scharmbeck - Bremerhaven - Cuxhaven
126 HB-Burg - HB-Vegesack - HB-Farge
127 HB-Vegesack - HB-Farge

130 Elmshorn - Heide - Husum - Niebüll - Westerland
131 Hamburg - Elmshorn - Neumünster - Kiel och (som egen sida) Neumünster - Rendsburg - Flensburg
132 Neumünster - Hohenwestedt - Heide och Heide - Büsum
133 Kiel - Schönberg - Schönberger Strand
134 Kiel - Rendsburg - Husum (Rendsburg - Jübek del av 131 Neumünster - Flensburg)
135 Husum - Bad St. Peter-Ording
136 Niebüll - Dagebüll Mole
136a Niebüll - Tønder
137 HH-Eidelstedt - Quickborn - Ulzburg Süd - Kaltenkirchen - Neumünster
138 Norderstedt Mitte - Ulzburg Süd
139 Elmshorn - Barmstedt - Ulzburg Süd
140 Hamburg - Ahrensburg - Bad Oldesloe - Lübeck - Neustadt (Holstein) - Puttgarden (två sidor, delat i Lübeck: Hamburg - Lübeck; Lübeck - Puttgarden)
142 Bad Oldesloe - Bad Segeberg - Neumünster
144 Lübeck - Lübeck-Travemünde Strand
145 Lüneburg - Büchen - Lübeck - Bad Malente-Gremsmühlen - Kiel
146 Kiel - Eckernförde - Flensburg
150 Bad Kleinen - Grevesmühlen - Lübeck
151 Schwerin - Parchim
152 Schwerin - Gadebusch - Rehna
153 Grevesmühlen - Klütz
154 Bad Doberan - Ostseebad Kühlungsborn West
155 Bad Kleinen - Wismar - Bad Doberan - Rostock
156 Wismar - Blankenberg - Sternberg - Karow (Mecklenburg)
160 Schwerin - Bad Kleinen - Blankenberg - Bützow - Schwaan - Rostock
162 Rostock - Tessin
163 Rostock - Laage - Güstrow
164 Schwaan - Güstrow
165 Rostock - Rövershagen - Velgast - Stralsund
166 Rövershagen - Ostseebad Graal-Müritz
167 Velgast - Barth
168 Velgast - Tribsees
170 Ludwigslust - Schwerin
171 Ludwigslust - Dömitz
172 Ludwigslust - Parchim - Karow (Mecklenburg) - Waren (Müritz)
173 Pritzwalk - Putlitz
175 Bützow - Güstrow - Teterow - Malchin - Neubrandenburg - Strasburg - Pasewalk
176 Teterow - Gnoien
177 Malchin - Dargun
178 Malchin - Waren (Müritz)
180 Neustrelitz - Waren (Müritz) - Güstrow - Rostock
181 Rostock - Warnemünde
181 Rostock - Rostock Seehafen Nord
182 Wittenberge - Pritzwalk - Wittstock - Neustrelitz
183 Neustadt (Dosse) - Kyritz - Pritzwalk - Karow (Mecklenburg) - Güstrow
184 Hennigsdorf - Neuruppin - Wittstock - Pritzwalk
185 Neustrelitz - Neubrandenburg - Demmin - Stralsund
186 Neubrandenburg - Friedland (Mecklenburg)
187 Neustrelitz - Feldberg (Mecklenburg)
190 Pasewalk - Züssow - Greifswald - Stralsund
191 Pasewalk - Löcknitz - Grambow - Szczecin
192 Pasewalk - Ueckermünde
193 Züssow - Wolgast - Zinnowitz - Seebad Heringsdorf - Świnoujście Centrum
193a Zinnowitz - Peenemünde
194 Greifswald - Lubmin
195 Stralsund - Bergen auf Rügen - Lietzow - Sassnitz
196 Bergen (Rügen) - Putbus - Lauterbach Mole
197 Bergen (Rügen) - Ostseebad Binz
198 Bergen (Rügen) - Sassnitz Fährhafen
199 Göhren (Rügen) - Binz Lokalbf. - Putbus - Lauterbach Mole

200 Berlin Stadtbahn
200 Berlin - Erkner - Fürstenwalde (Spree) - Frankfurt (Oder)

Nu följer S-Bahn Berlin. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

201.1 Berlin: Wannsee - Schöneberg - Friedrichstr. - Gesundbrunnen - Frohnau - Oranienburg

201.2 Berlin: Blankenfelde - Südkreuz - Friedrichstr. - Gesundbrunnen - Pankow - Karow - Bernau
201.25 Berlin: Teltow Stadt - Südkreuz - Friedrichstr. - Gesundbrunnen - Tegel - Hennigsdorf
201.3 Berlin: Ostkreuz - Erkner
201.4 Berlin: Ostkreuz - Südkreuz - Westkreuz - Gesundbrunnen - Ostkreuz
201.45 Berlin: Schönefeld - Schöneweide - Hermannstr. - Südkreuz
201.46 Berlin: Königs Wusterhausen - Grünau - Schöneweide - Hermannstr. - Südkreuz - Westend
201.47 Berlin: Spindlersfeld - Schöneweide - Hermannstr.
201.5 Berlin: Spandau - Westkreuz - Friedrichstr. - Ostkreuz - Mahlsdorf - Strausberg Nord
201.7 Berlin: Potsdam - Wannsee - Westkreuz - Friedrichstr. - Ostkreuz - Ahrensfelde
201.75 Berlin: Westkreuz - Friedrichstr. - Ostkreuz - Wartenberg
201.8 Berlin: Zeuthen - Grünau - Schöneweide - Ostkreuz - Pankow - Birkenwerder
201.85 Berlin: Grünau - Schöneweide - Ostkreuz - Waidmannslust
201.9 Berlin: Schönefeld - Schöneweide - Ostkreuz - Berlin-Pankow

204 Berliner Außenring (denna linje finns ej utan är del av flera. Vi samlar hela ringen på denna plats)
205 Frankfurt (Oder) - Eisenhüttenstadt - Guben - Cottbus
206 Grunow - Cottbus

207 Fürstenwalde (Spree) - Bad Saarow - Beeskow
208 Beeskow - Lübben - Luckau
209 Frankfurt (Oder) - Grunow - Beeskow - Storkow - Königs Wusterhausen
210 Berlin - Königs Wusterhausen - Lübben - Lübbenau - Cottbus
211 Lübbenau - Calau - Senftenberg - Hosena
213 Luckau - Luckau-Uckro - Falkenberg (Elster) (se 208)
214 Jüterbog - Falkenberg (Elster) - Röderau
215 Leipzig - Eilenburg - Torgau - Falkenberg (Elster) - Doberlug-Kirchhain - Calau - Cottbus (se 219 för Eilenburg - Cottbus)
216 Falkenberg (Elster) - Lu. Wittenberg - Roßlau (se 228)
217 Torgau - Pretzsch
218 Lu. Wittenberg - Pretzsch - Eilenburg
219 Halle (Saale) - Delitzsch - Eilenburg
220 Cottbus - Spremberg - Weißwasser - Horka - Görlitz - Zittau (se 210 för delen Cottbus - Görlitz)
221 Cottbus - Forst (Lausitz) - Weißwasser
222 Spremberg - Hoyerswerda
223 Görlitz - Königshain-Hochstein
225 Cottbus - Senftenberg - Ruhland - Großenhain
227 Arnsdorf - Kamenz - Straßgräbchen-Bernsdorf - Hosena
228 Falkenberg (Elster) - Elsterwerda - Ruhland - Hosena - Hoyerswerda - Horka und Görlitz
230 Dresden - DD-Klotzsche - Bischofswerda - Bautzen - Görlitz
233 Bautzen - Großpostwitz - Löbau
234 Bautzen - Hoyerswerda
235 Bischofswerda - Wilthen - Ebersbach - Zittau
236 Ebersbach och Oberoderwitz -  Löbau
237 Ebersbach - Varnsdorf - Zittau
238 Zittau - Bertsdorf - Kurort Oybin och Kurort Jonsdorf
239 DD-Klotzsche - Königsbrück - Straßgräbchen-Bernsdorf
240 Berlin - Blankenfelde - Elsterwerda - Coswig - Cossebaude - Dresden
241.1 Meißen - Coswig - Dresden - Heidenau - Pirna - Bad Schandau - Schöna (se 506 och 500 för Meißen - Dresden)
241.2 DD-Klotzsche - Dresden Flughafen
242 Zossen - Sperenberg - Jüterbog
246 Heidenau - Altenberg
247 Pirna - Dürrröhrsdorf - Arnsdorf och Neustadt (Sachsen)
248 Bad Schandau - Sebnitz - Neustadt (Sachsen) - Wilthen - Großpostwitz - Bautzen
249 B-Wannsee - Michendorf - Potsdam och - Treuenbrietzen - Jüterbog
250 Berlin - Ludwigsfelde - Jüterbog - Lu. Wittenberg - Bitterfeld - Halle (Saale)
251 Dessau - Bitterfeld - Delitzsch - Leipzig
252 Bitterfeld - Stumsdorf
254 Magdeburg - Biederitz - Güterglück - Dessau
255 Berlin-Wannsee - Michendorf - Bad Belzig - Roßlau (Wiesenburg - Roßlau kommer att bli en egen sida)
257 Dessau - Wörlitz
258 Bad Belzig - Güterglück - Calbe West - Güsten (se 255)
259 Biederitz - Loburg - Altengrabow
260 Berlin - B-Wannsee - Potsdam - Brandenburg - Genthin - Güsen - Biederitz - Magdeburg
261 Brandenburg - Bad Belzig
262 Güsen - Ziesar
263 Güsen - Jerichow
264 Potsdam - Golm - Schönefeld - Königs Wusterhausen
265 Berlin-Spandau - Rathenow - Schönhausen (Elbe) - Stendal
266 Brandenburg - Rathenow - Neustadt (Dosse)
267 Genthin - Jerichow - Schönhausen (Elbe) - Sandau (Elbe)
268 Stendal - Niedergörne
269 Stendal - Tangermünde
270 Berlin - Berlin-Spandau - Nauen - Neustadt (Dosse) - Wittenberge - Ludwigslust
271 Neustadt (Dosse) - Neuruppin
272 Berlin - B-Spandau - Wittenberge - Ludwigslust - Hamburg
274 Potsdam - Golm - Wustermark und - Hennigsdorf - Oranienburg
275 Berlin - B-Spandau - Hennigsdorf - Neuruppin
280 Berlin - Oranienburg - Löwenberg (Mark) - Fürstenberg (Havel) - Neustrelitz
284 Löwenberg (Mark) - Herzberg (Mark) - Neuruppin
284 Herzberg (Mark) - Rheinsberg

285 Löwenberg (Mark) - Templin - Prenzlau
286 Eberswalde - Joachimsthal - Templin - Fürstenberg (Havel)
287 Berlin - Basdorf - Liebenwalde und Gr. Schönebeck
289 Berlin - Werneuchen - Wriezen
290 Berlin - Bernau - Eberswalde - Angermünde - Prenzlau - Pasewalk 
291 Prenzlau - Strasburg
292 Prenzlau - Damme - Gramzow und Löcknitz
293 Angermünde - Tantow - Szczecin
294 Angermünde - Schwedt
295 Eberswalde - Bad Freienwalde - Wriezen - Werbig - Frankfurt (Oder)
296 Angermünde - Bad Freienwalde
297 Frankfurt (Oder) - Küstrin-Kietz
298 Berlin - Müncheberg (Mark) - Werbig - Küstrin-Kietz - Kostrzyn
299 Müncheberg (Mark) - Buckow

300 Hannover - Lehrte - Gifhorn - Wolfsburg - Oebisfelde - Stendal (se 265)
301 Oebisfelde - Beetzendorf - Salzwedel
302 Salzwedel - Diesdorf
303 Salzwedel - Wittenberge
304 Stendal - Hohenwulsch - Salzwedel - Uelzen
305 Magdeburg - Zielitz - Stendal - Wittenberge
306 Beetzendorf - Kalbe (Milde)
307 Hohenwulsch - Kalbe (Milde)
308 Magdeburg - Haldensleben - Oebisfelde - Wolfsburg
309 Zielitz - Magdeburg - Schönebeck - Schönebeck-Salzelmen
310 Hannover - Lehrte - Braunschweig - Helmstedt - Eilsleben - Magdeburg
312 Braunschweig - Wolfenbüttel - Schöppenstedt - Helmstedt
313 Eilsleben - Haldensleben
314 Haldensleben - Weferlingen
315 Magdeburg - Blumenberg - Oschersleben - Halberstadt - Quedlinburg - Thale
316 Eilsleben - Blumenberg - Schönebeck
317 Staßfurt - Egeln - Blumenberg
318 Oschersleben - Gunsleben
319 Halberstadt - Dedeleben
320 Hannover - Hildesheim - Derneburg - SZ-Ringelheim - Goslar - Bad Harzburg
321 Hildesheim - Braunschweig - Wolfsburg
322 Hildesheim - Bodenburg
324 Halberstadt - Heudeber-Danstedt - Wernigerode - Vienenburg - Goslar
325 Wernigerode - Drei Annen Hohne - Brocken
326 Drei Annen Hohne - Eisfelder Talmühle - Ilfeld - Nordhausen Nord
327 Heudeber-Danstedt - Osterwieck
328 Halberstadt - Blankenburg
329 Blankenburg - Elbingerode - Königshütte
330 Halle (Saale) - Könnern - Sandersleben - Aschersleben - Halberstadt
331 Könnern - Bernburg
332 Aschersleben - Gernrode - Quedlinburg
333 Gernrode - Alexisbad - Harzgerode und - Siege - Hasselfelde und Eisfelder Talmühle
334 Aschersleben - Güstern - Bernburg - Köthen - Dessau
335 Magdeburg - Schönebeck - Staßfurt - Güsten - Sandersleben - Sangerhausen (se 255 för Güsten - Sangerhausen)
336 Hettstedt - Gerbstedt - Heiligenthal
337 Klostermansfeld - Wippra
340 Magdeburg - Schönebeck - Calbe Ost - Köthen - Stumsdorf - Halle (Saale) - Leipzig
341 Calbe Ost - Calbe West - Bernburg
342 Köthen - Aken
349 Berlin - Wolfsburg - Göttingen und Hannover
350 Hannover - Elze - Kreiensen - Einbeck-Salzderhelden - Northeim - Göttingen
351 Hannover - Göttingen - Kassel - Fulda - Würzburg
352 Einbeck-Salzderhelden - Einbeck Stadt
353 Braunschweig - Wolfenbüttel - Vienenburg - Bad Harzburg - Goslar - Seesen - Kreiensen
354 Braunschweig - SZ-Lebenstedt
355 Kreiensen - Holzminden - Ottbergen - Altenbeken - Paderborn
356 Göttingen und Northeim - Bodenfelde - Ottbergen
357 Northeim - Herzberg - Nordhausen
358 Braunschweig - SZ-Ringelheim - Seesen - Herzberg - Bad Lauterberg
360 Hannover - Hannover - Weetzen - Hameln - Altenbeken - Paderborn
365 Hannover - Weetzen - Barsinghausen - Haste
366 Hannover - Lehrte - Celle
367 Hannover - Lehrte - Hildesheim
370 Hannover - Wunstorf - Haste - Minden - Löhne - Herford - Bielefeld
372 Hildesheim - Elze - Hameln - Löhne (delen Hildesheim - Elze är del av 367 och 350)
375 Löhne - Bünde - Osnabrück - Rheine - Bad Bentheim - Hengelo
376 Gronau (Westf) - Bad Bentheim - Nordhorn - Neuenhaus – Coevorden (NL) 
380 Hannover - Wunstorf - Nienburg - Verden - Bremen
385 Münster - Osnabrück - Diepholz - Bassum - Bremen (se 425 för Münster - Osnabrück och 120 för Osnabrück - Bremen)
386 Herford - Bünde - Rahden - Sulingen - Bassum
390 Bremen - Delmenhorst - Hude - Oldenburg - Leer (Ostfriesland) - Emden - Norddeich Mole
391 Hude - Nordenham
392 Osnabrück - Bramsche - Cloppenburg - Oldenburg - Sande - Wilhelmshaven
393 Wilhelmshaven - Sande - Esens
394 Osnabrück - Bramsche - Vechta - Delmenhorst - Bremen
395 Rheine - Meppen - Leer (Ostfriesland) - Emden - Norddeich Mole
396 Emden - Emden Außenhafen
397 Leer (Ostfriesland) - Bad Nieuweschans - Groningen NL

400
Bielefeld - Gütersloh - Rheda-Wiedenbrück - Hamm

402 Bielefeld - Halle (Westfalen) - Dissen-Bad Rothenfelde - Osnabrück
403 Bielefeld - Hövelhof - Paderborn

404 Bielefeld - Lage - Lemgo
405 Herford - Lage - Altenbeken - Paderborn
406 Bielefeld - Gütersloh - Rheda-Wiedenbrück - Warendorf - Münster
407 Münster - Burgsteinfurt - Gronau - Enschede
408 Münster - Coesfeld
410 Münster - Hamm
410 Münster - Rheine

411 Dortmund - Lünen - Münster
412 Dortmund - Lünen - Dülmen - Coesfeld - Gronau - Enschede
415 Hamm - Dortmund - Bochum - Essen - Duisburg - Düsseldorf - Köln
416 Dortmund - Wanne-Eickel - Gelsenkirchen - Oberhausen - Duisburg
420 Arnhem - Emmrich - Wesel - Oberhausen - Duisburg
421 Wesel - Bocholt
424 Essen und Oberhausen - Bottrop - Dorsten - Coesfeld und Borken
425 Münster - Dülmen - Haltern - Recklinghausen - Wanne-Eickel - Gelsenkirchen - Essen
426 Dortmund - Castrop-Rauxel Süd - Wanne-Eickel - Dorsten
427 Dortmund und Bochum - Witten - Hagen
428 Bochum - Wanne-Eickel - Gelsenkirchen
430 Kassel - Hümme - Warburg - Altenbeken - Paderborn - Soest - Hamm
431 Dortmund - Unna - Soest
433 Dortmund - Schwerte - Iserlohn
434 Dortmund - Herdecke - Hagen - Brügge - Lüdenscheid
435 Hagen - Schwerte - und Dortmund - Fröndenberg - Bestwig - Brilon Wald - Warburg
436 Brilon Wald - Brilon Stadt
437 Unna - Fröndenberg - Menden - Neuenrade
438 Bestwig - Winterberg
440 Hagen - Letmathe - Iserlohn und - Finnentrop - Kreuztal - Siegen
442 Finnentrop - Olpe
443 Siegen - Kreuztal - Erndtebrück - Bad Berleburg
445 Siegen - Dillenburg - Herborn - Wetzlar - Gießen
447 Oberhausen - Duisburg-Meiderich Süd - Duisburg-Ruhrort
448 Mülheim-Styrum - Duisburg-Meiderich Süd
449 Duisburg - Duisburg Entenfang

Nu följer S-Bahn-näten Rhein-Ruhr och Köln som hänger ihop. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

450.1 NRW: Dortmund - Bochum - Essen - Duisburg - Düsseldorf - Solingen
450.2 NRW: Dortmund - Herne - Recklinghausen und - Wanne-Eickel - Essen und Duisburg
450.3 NRW: Hattingen - Essen - Oberhausen
450.4 NRW: Unna - Dortmund Stadthaus - Dortmund-Lütgendortmund
450.5 NRW: Dortmund - Witten - Hagen
450.6 NRW: Essen - Ratingen Ost - Düsseldorf - Langenfeld - Köln
450.7 NRW: Solingen - Remscheid - Wuppertal
450.8 NRW: Hagen - Wuppertal - Düsseldorf - Neuss - Münchengladbach
450.9 NRW: Wuppertal - Essen - Bottrop - Haltern
450.11 NRW: Düsseldorf - Düsseldorf - Neuss - Köln - Berg. Gladbach
450.12 NRW: Horrem - Köln - Siegburg/Bonn - Hennef - Au (Sieg)
450.13 NRW: Düren - Horrem - Köln - Köln/Bonn - Siegburg/Bonn - Hennef
450.28 NRW: Mettmann - Düsseldorf - Neuss - Kaarst

455 Hamm - Unna - Schwerte - Hagen - Wuppertal - Solingen - Köln
459 Köln - Overath - Dieringhausen - Gummersbach - Brügge - Lüdenscheid
460 Köln - Siegburg/Bonn - Hennef - Au (Sieg) - Betzdorf - Siegen
461 Au (Sieg) - Altenkirchen - Westerburg - Limburg
462 Betzdorf - Herdorf - Haiger - Dillenburg
463 Betzdorf - Daaden
465 Köln - Bonn-Beuel - Neuwied - Niederlahnstein und Koblenz
466 Koblenz - Niederlahnstein - Kaub - Wiesbaden - Frankfurt (Main) (se 466)
470 Köln - Bonn - Remagen - Anderbach - Koblenz
471 Koblenz - Boppard - Bingen - Mainz - Frankfurt - Frankfurt (Main) (se 471)
472 Köln - Siegburg/Bonn - Wiesbaden und - Frankfurt - Mannheim und Frankfurt (Main)
474 Köln - Euskirchen - Kall - Jünkerath - Gerolstein - Ehrang - Trier
475 Bonn - Rheinbach - Euskirchen
476 Euskirchen - Bad Münstereifel
477 Remagen - Dernau - Ahrbrück
478 Andernach - Mayen Ost - Kaisersesch - Daun - Gerolstein
479 Boppard - Emmelshausen
480 Köln - Horrem - Düren - Stolberg - Aachen
481 Köln - Horrem - Bedburg - Grevenbroich - Neuss - Düsseldorf
482 Düren und Stolberg Altstadt - Stolberg - Aachen - Herzogenrath - Heerlen und - Stolberg
483 Düren - Jülich - Linnich
484 Düren - Heimbach
485 Wuppertal - Düsseldorf - Neuss - Münchengladbach - Lindern - Herzogenrath - Aachen
486 Duisburg - Krefeld - Mönchengladbach
487 Mönchengladbach - Dalheim
488 Lindern - Heinsberg
489 Düren - Bedburg
490 Köln - Grevenbroich - Mönchengladbach - Kaldenkirchen - Venlo
495 Köln - Neuss - und Düsseldorf - Krefeld - Geldern - Kleve
498 Duisburg - Moers - Xanten

500 Leipzig - Borsdorf - Wurzen - Oschatz - Riesa - Coswig - Dresden
501 Citytunnel Leipzig

501.1 Leipzig: Miltitzer Allee - Plagwitz - Hbf - Stötteritz - Gaschwitz
501.2 Leipzig: Plagwitz - Gaschwitz
502 Oschatz - Mügeln - Glossen
504 Beucha - Trebsen
505 Halle (Saale) - Schkeuditz - Leipzig (se 340)
506 Leipzig - Borsdorf - Beucha - Großbothen - Döbeln - Roßwein - Nossen - Meißen
507 Neukieritzsch - Borna - Geithain
508 Riesa - Nossen
509 Radebeul Ost - Moritzburg - Radeburg
510 Dresden - Freital-Hainsberg - Freiberg - Flöha - Chemnitz - St. Egidien - Glauchau - Zwickau
513 Freital-Hainsberg - Dippoldiswalde - Kurort Kipsdorf
514 Freiberg - Holzhau
515 Freiberg - Brand-Erbisdorf - Langenau
516 Chemnitz - Hainichen - Roßwein
517 Chemnitz - Flöha - Wolkenstein - Annaberg-Buchholz - Cranzahl - Vejprty
518 Cranzahl - Kurort Oberwiesenthal
519 Flöha - Pockau-Lengefeld - Marienberg und Neuhausen
520 Chemnitz - Mittweida - Waldheim - Döbeln - Riesa - Elsterwerda
522 Chemnitz - Stollberg (Sachsen)
523 Stollberg (Sachsen) und Wüstenbrand - Neuoelsnitz - St. Egidien - Glauchau
524 Chemnitz - Thalheim - Aue - Blauenthal
525 Chemnitz - Burgstädt - Narsdorf - Geithain - Leipzig
526 Chemnitz - Limbach - Oberfrohna
527 Chemnitz - Wechselburg - Rochlitz
528 Waldheim - Rochlitz - Narsdorf
529 Glauchau - Penig - Wechselburg - Rochlitz - Großbothen
530 Leipzig - Gaschwitz - Böhlen - Neukieritzsch - Altenburg - Gößnitz - Werdau - Zwickau
531 Zwickau - Falkenstein - Zwotental - Klingenthal - Kraslice
531a Zwotental - Adorf
532 Plauen - Falkenstein
534 Böhlen - Espenhain
535 Zwickau - Aue - Schwarzenberg - Johanngeorgenstadt
536 Schwarzenberg - Schlettau - Annaberg-Buchholz
537 Schlettau - Crottendorf
538 Altenburg und Penig - Langenleuba-Oberhain - Narsdorf - Rochlitz
539 Neukieritzsch - Groitzsch - Pegau
540 Gera - Schmölln - Altenburg und - Gößnitz - Glauchau
541 Gera - Wünschendorf - Greiz - Plauen unterer Bf. - Weischlitz
542 Weida - Wünschendorf - Werdau
543 Greiz - Neumark
544 Plauen - Weischlitz - Adorf - Bad Brambach - Františkovy Lázně - Cheb
545 Zwickau und Werdau - Reichenbach - Plauen - Mehltheuer - Schönberg (Vogtland) - Hof (se 530)
546 Weida - Zeulenroda unterer Bf. - Mehltheuer
546a Zeulenroda unterer Bf. - Zeulenroda oberer Bf.
547 Schönberg (Vogtland) - Schleiz - Saalburg (Saale)
548 Schönberg (Vogtland) - Hirschberg (Saale)
549 Leipzig-Plagwitz - Pörsten
550 Leipzig - Leipzig-Plagwitz - Pegau - Zeitz - Crossen - Gera
551 Zeitz - Deuben - Teuchern - Weißenfels
552 Crossen - Eisenberg
553 Zeitz - Altenburg
554 Großkorbetha - Pörsten - Deuben
555 Gera - Weida - Triptis - Saalfeld (se 550)
556 Triptis - Ziegenrück - Bad Lobenstein
557 Saalfeld - Bad Lobenstein - Blankenstein
559 Rudolstadt - Bad Blankenburg - Rottenbach - Obstfelderschmiede - Katzhütte
560 Naumburg und Großheringen - Jena - Oslamünde - Rudolstadt - Saalfeld
561 Orlamünde - Pößneck unterer Bf.
562 Obstfelderschmiede - Lichtenhain - Cursdorf
563 Saalfeld - Bad Blankenburg - Rottenbach - Arnstadt
564 Sonneberg - Lauscha - Ernstthal - Neuhaus am Rennweg und Probstzella
565 Erfurt - Weimar - Jena - Gera
566 Plaue - Ilmenau - Rennsteig - Schleusingen - Themar
567 Ilmenau - Großbreitenbach
568 Schleusingen - Suhl
569 Meiningen - Grimmenthal - Themar - Eisfeld - Sonneberg
570 Erfurt - Arnstadt - Plaue - Gräfenroda - Zella-Mehlis - Suhl - Grimmenthal - Meiningen
571 Gotha - Georgenthal - Gräfenroda
572 Zella-Mehlis - Schmalkalden - Wernshausen
573 Schmalkalden - Pappenheim
574 Bad Salzungen - Dorndorf - Kaltennordheim und Vacha
575 Eisenach - Bad Salzungen - Wernshausen - Meiningen
576 Naumburg - Teuchern
579 Weimar - Bad Berka - Kranichfeld
580 Halle (Saale) - Merseburg - Weißenfels - Naumburg - Großheringen - Weimar - Erfurt
581 Halle-Neustadt - Merseburg - Weißenfels
582 Leipzig und Halle - Erfurt - Nürnberg
583 Leipzig - Weißenfels
584 Leipzig - Merseburg
585 Naumburg - Vitzenburg - Nebra - Artern
586 Merseburg - Querfurt
587 Röblingen am See - Querfurt - Vitzenburg
588 Merseburg - Schafstädt
589 Zeitz - Osterfeld
590 Halle (Saale) - Röblingen am See - Eisleben - Sangerhausen - Berga-Kelbra - Nordhausen
591 Halle-Trotha - Halle (Saale) - Halle-Nietleben - Halle-Dölau
592 Berga-Kelbra - Stolberg (Harz)
593 Artern - Bad Frankenhausen - Sondershausen
594 Großheringen - Sömmerda - Straußfurt
595 Sangerhausen - Artern - Sömmerda - Erfurt
596 Straußfurt - Bad Tennstedt - Döllstädt
597 Erfurt - Erfurt Berliner Str.
598 Bleicherode Ost - Bleicherode Stadt - Bischofferode

600 Nordhausen - Bleicherode Ost - Leinefelde - Eichenberg - Hann. Münden

601 Nordhausen - Sondershausen - Straußfurt - Erfurt
602 Leinefelde - Teistungen
603 Leinefelde - Dingelstädt - Geismar
604 Erfurt - Döllstädt - Bad Langensalza - Mühlhausen - Leinefelde
605 Erfurt - Gotha - Eisenach - Bebra und Fulda (se 580 och 615)
606 Mühlhausen - Schlotheim
607 Gotha - Bufleben - Bad Langensalza
608 Gotha - Bufleben - Friedrichswerth
609 Fröttstädt - Friedrichroda
610 Kassel - Bebra - Bad Hersfeld - Fulda (se 615 för Bebra - Fulda)
611 Göttingen - Eichenberg - Hann. Münden - Kassel
612 Kassel - Wolfhagen - Korbach
613 Göttingen - Eichenberg - Eschwege Stadt - Bebra (se 615)
614 Bad Hersfeld - Heimboldshausen - Philippsthal
615 Frankfurt (Main) - Hanau - Gelnhausen - Wächtersbach - Fulda
616 Fulda - Gersfeld
618 Wächtersbach - Bad Orb
620 Kassel - Wabern - Treysa - Marburg - Niederwalgern - Gießen
621 Wabern - Bad Wildungen - Korbach
622 Marburg - Frankenberg - Korbach - Willingen - Brilon Wald
623 Marburg - Bad Laasphe - Erndtebrück
624 Niederwalgern - Herborn
625 Gießen - Wetzlar - Limburg - Diez - Niederlahnstein - Koblenz
626 Limburg - Diez - Zollhaus
627 Frankfurt (Main) och Wiesbaden - Niedernhausen - Limburg
629 Limburg - Montabaur - Siershahn
630 Frankfurt (Main) - Bad Vilbel - Friedberg - Gießen (se 620)
631 Gießen - Hungen - Nidda - Stockheim - Gelnhausen
632 Friedberg - Beienheim - Hungen och Nidda
633 Friedberg - Nidderau - Hanau
634 Bad Vilbel - Nidderau - Stockheim
635 Gießen - Grünberg - Alsfeld - Fulda
636 Friedberg - Friedrichsdorf
637 Frankfurt (Main) - Friedrichsdorf - Grävenwiesbach - Brandoberndorf
640 Frankfurt (Main) - Frankfurt-Mainkur - Hanau - Kahl - Aschaffenburg
641 Frankfurt (Main) und Darmstadt - Reinheim - und Hanau - Wiebelsbach-H. - Erbach - Eberbach
642 Hanau - Kahl - Schöllkrippen
643 Frankfurt-Höchst - Bad Soden

Nu följer S-Bahn Frankfurt. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

645.1 Frankfurt (Main): Ober-Roden - Offenbach - Hbf - Höchst - Hochheim - Wiesbaden

645.2 Frankfurt (Main): Dietzenbach - Offenbach - Hbf - Höchst - Niedernhausen
645.3 Frankfurt (Main): Darmstadt - Langen - Südbf. - Hbf - Rödelheim - Bad Soden
645.4 Frankfurt (Main): Darmstadt - Langen - Südbf. - Hbf - Rödelheim - Kronberg
645.5 Frankfurt (Main): Südbf. - Hbf - Rödelheim - Friedrichsdorf
645.6 Frankfurt (Main): Südbf. - Hbf - Bad Vilbel - Friedberg
645.7 Frankfurt (Main): Hbf - Groß Gerau-Dornberg - Riedstadt-Goddelau
645.8 Frankfurt (Main): Hanau - Offenbach - Hbf - Flughafen - Mainz - Wiesbaden
645.9 Frankfurt (Main): Hanau - Offenbach - Hbf - Flughafen - Wiesbaden

646 Frankfurt (Main) - Königstein
647 Frankfurt (Main) - Dreieich-Buchschlag - Ober-Roden - Dieburg
649 Darmstadt - Pfungstadt
650 Frankfurt (Main) - Darmstadt - Weinheim - Mannheim-Friedrichsfeld - Mannheim und Heidelberg
651 Darmstadt - Groß Gerau - Mainz - Wiesbaden
652 Darmstadt - Dieburg - Babenhausen - Aschaffenburg
653 Bensheim - Worms
654 Weimheim - Fürth (Odenwald)
655 Frankfurt (Main) - Groß Gerau-Dornberg - Riedstadt-Goddelau - Biblis - Worms und Mannheim
660 Mainz - Worms - Frankenthal - Mannheim
661 Mainz - Alzey - Kirchheimbolanden
662 Worms - Monsheim - Alzey - Bingen
662a Monsheim - Hochspeyer
666 Frankenthal - Freinsheim - Grünstadt - Eisenberg - Eiswoog
667 Neustadt (Weinstr.) - Freinsheim - Grünstadt - Monsheim
668 Ludwigshafen - BASF
670 Mannheim - Neustadt (Weinstr.) - Kaiserslautern - Landstuhl - Homburg - Saarbrücken
671 Kaiserslautern - Landstuhl - Kusel
672 Bingen - Bad Kreuznach - Kaiserslautern - Pirmasens Nord - Pirmasens
673 Kaiserslautern - Lauterecken-Grumbach
674 Landau - Pirmasens Nord - Zweibrücken - Saarbrücken
675 Neustadt (Weinstr.) - Landau - Winden - Wörth - Karlsruhe
677 Mannheim - Germersheim - Wörth
677a Wörth - Lauterbourg
678 Winden - Bad Bergzabern
679 Winden - Wissembourg
680 Mainz - Bad Kreuznach - Heimbach - Baumholder und - Neunkirchen - Saarbrücken
681 Saarbrücken - Merchweiler - Neunkirchen und - Illingen - Lebach
683 Homburg - Neunkirchen - Illingen
684 Saarbrücken - Sarreguemines
685 Saarbrücken - Völklingen - Dillingen - Merzig - Trier
686 Völklingen - Überherrn
687 Dillingen - Niedaltdorf
690 Koblenz - Bullay - Wittlich - Ehrang - Trier
691 Bullay - Traben-Trarbach
692 Trier - Perl (se 690)
693 Trier - Wasserbillig
694 Ehrang - Trier West - Wasserbillig

700 Mannheim - Graben-Neudorf - Karlsruhe

701 Mannheim - Heidelberg - Bruchsal - Karlsruhe
702 Karlsruhe - Rastatt - Achern - Offenburg - Riegel-Malterdingen - Freiburg (se 701)
703 Freiburg - Bad Krozingen - Müllheim - Neuenburg och - Weil am Rhein - Basel (se 701)
704 Bruchsal - Graben-Neudorf - Germersheim
705 Mannheim - Heidelberg - Eberbach - Neckarelz - Bad Friedrichshall - Heilbronn
706 Mannheim - Heidelberg - Meckesheim - Sinsheim - Bad Friedrichshall - Heilbronn (endast Neckargemünd - Bad Friedrichshall, se 705 för resten)
707 Meckesheim - Neckarbischofsheim Nord - Hüttenhardt och Aglasterhausen
708 Neckarelz - Mosbach - Seckach - Osterburken
709 Seckach - Miltenberg
710 Bruchsal - Ubstadt - Odenheim
711 Bruchsal - Ubstadt - Menzingen
712 Karlsruhe - Bretten - Eppingen - Heilbronn
713 Sinsheim - Eppingen
715 Rastatt - Freudenstadt
716 Achern - Ottenhöfen
717 Offenburg - Bad Griesbach
718 Offenburg - Kehl - Strasbourg
720 Offenburg - Biberach - Hausach - Villingen - Donaueschingen - Singen - Radolfzell - Konstanz (se 730 för Singen - Konstanz)
721 Hausach - Freudenstadt - Eutingen
722 Biberach - Oberharmersbach-Riersbach
723 Riegel-Malterdingen - Endingen - Breisach
724 Gottenheim - Endingen
725 Bad Krozingen - Staufen - Untermünstertal
726 Freiburg - Waldkirch - Elzach
727 Freiburg - Titisee - Neustadt - Donaueschingen
728 Titisee - Seebrugg
729 Freiburg - Gottenheim - Breisach
730 Basel - Waldshut - Weizen und - Erzingen - Schaffhausen - Singen
731 Singen - Radolfzell - Friedrichshafen Stadt - Lindau
732 Radolfzell - Stockach
734 Weil am Rhein - Lörrach
735 Basel - Lörrach - Zell im Wiesental
740 Stuttgart - Böblingen - Herrenberg - Eutingen - Horb - Rottweil - Tuttlingen - Singen
741 Böblingen - Dettenhausen
742 Rottweil - Trossingen Bahnhof - Villingen
742a Trossingen Bahnhof - Trossingen Stadt
743 Donaueschingen - Bräunlingen
744 Tuttlingen - Blumberg-Zollhaus
750 Stuttgart - Plochingen - Göppingen - Geislingen - Ulm
751 Ulm - Laupheim Stadt - Aulendorf - Friedrichshafen Stadt - Friedrichshafen Hafen
753 Aulendorf - Kißlegg
755 Ulm - Schelklingen - Herbertingen - Sigmaringen - Tuttlingen - Donaueschingen
757 Ulm - Heidenheim - Aalen
758 Amstetten - Gerstetten
759 Schelklingen - Münsingen - Kleinengstingen - Gammertingen
760 Stuttgart - Plochingen - Nürtingen - Reutlingen - Tübingen
761 Kirchheim - Oberlenningen
762 Nürtingen - Neuffen
763 Reutlingen - Bad Urach
764 Tübingen - Herrenberg
765 Tübingen - Rottenburg - Horb
766 Tübingen - Hechingen - Albstadt-Ebingen - Sigmaringen - Herbertingen - Aulendorf
767 Albstadt-Ebingen - Albstadt-Onstmettingen
768 Hechingen - Gammertingen - Sigmaringen
769 Eyach - Hechingen (se 768)
770 Stuttgart - Bietigheim-B. - Vaihingen - Mühlacker - Pforzheim - Karlsruhe
771 Mühlacker - Bretten - Bruchsal
772 Mühlacker - Maulbronn
773 Vaihingen - Enzweihingen
774 Pforzheim - Nagold - Horb
775 Pforzheim - Bad Wildbad
780 Stuttgart - Bietigheim-B. - Heilbronn - Bad Friedrichshall - Osterburken - Lauda - Würzburg
781 Aschaffenburg - Miltenberg - Wertheim
782 Wertheim - Lauda - Bad Mergentheim
783 Heilbronn - Öhringen - SHA-Hessental - Crailsheim

784 Miltenberg - Walldürn - Seckach
785 Waiblingen - Backnang - Gaildorf - SHA-Hessental

786 Stuttgart - Waiblingen - Schorndorf - Aalen - Crailsheim - Ansbach - Nürnberg
787 Schorndorf - Rudersberg
788 Crailsheim - Lauda - Wertheim

Nu följer S-Bahn Stuttgart. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

790.1 Stuttgart: Herrenberg - Böblingen - Schwabstr. - Hbf - Esslingen - Plochingen - Kirchheim

790.2 Stuttgart: Filderstadt - Flughafen - Schwabstr. - Hbf - Waiblingen - Schorndorf
790.3 Stuttgart: Flughafen - Schwabstr. - Hbf - Waiblingen - Backnang
790.4 Stuttgart: Schwabstr. - Hbf - Ludwigsburg - Marbach - Backnang
790.5 Stuttgart: Schwabstr. - Hbf - Ludwigsburg - Bietigheim-B.
790.6 Stuttgart: Schwabstr. - Hbf - Korntal - Renningen - Weil der Stadt
790.60 Stuttgart: Renningen - Böblingen

791 Stuttgart-Untertürkheim - Kornwestheim
792 Korntal - Hemmingen - Weissach

800 Aschaffenburg - Gemünden - Würzburg  (Main-Spessart-Bahn)
801 Gemünden - Jossa - Schlüchtern och Flieden
803 Ebenhausen - Bad Kissingen - Gemünden
805 Würzburg - Neustadt (Aisch) - Siegelsdorf - Fürth - Nürnberg

806 Neustadt (Aisch) - Steinach (bei Rotenburg)
807 Siegelsdorf - Markt Erlbach
808 Fürth - Cadolzburg
810 Würzburg - Schweinfurt - Haßfurt - Bamberg
812 Haßfurt - Hofheim
815 Schweinfurt - Ebenhausen - Mellrichstadt - Meiningen och Grimmenthal
820 Nürnberg - Fürth - Forchheim - Bamberg
821 Forchheim - Ebermannstadt
825 Bamberg - Lichtenfels
826 Bamberg - Ebern
830 Lichtenfels - Coburg - Sonneberg
831 Coburg - Bad Rodach
840 Lichtenfels - Kronach - Probstzella - Saalfeld
850 Lichtenfels - Kulmbach - Neuenmarkt-Wirsberg - und Bayreuth - Münchberg - Hof
851 Kulmbach - Thurnau
852 Neuenmarkt-Wirsberg - Bayreuth
853 Münchberg - Helmbrechts
855 Regensburg - Schwandorf - Weiden - Marktredwitz - Hof
857 Hof - Bad Steben
858 Hof - Selb-Plößberg - Selb Stadt und - Aš - Františkovy Lázně
859 Weiden - Floß
860 Nürnberg - Pegnitz - Bayreuth
861 Nürnberg - Gräfenberg
862 Bayreuth - Weidenberg - Warmensteinach
865 Nürnberg - Pegnitz - Kirchenlaibach - Marktredwitz (se 860)
866 Marktredwitz - Cheb (se 860)
867 Bayreuth - Kirchenlaibach - Weiden
870 Nürnberg - Hartmannshof - Neukirchen (b. S-R) - Amberg - Schwandorf
871 Nürnberg - Hartmannshof - Neukirchen (b. S-R) - Weiden
875 Schwandorf - Cham - Furth im Wald
876 Cham - Waldmünchen
877 Cham - Blaibach - Bad Kötzting - Lam
880 Nürnberg - Neumarkt - Regensburg

Nu följer S-Bahn Nürnberg. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

890.1 Bamberg - Forchheim - Erlangen - Fürth - Nürnberg - Lauf (li. P.) - Hartmannshof

890.2 Roth - Schwabach - Nürnberg - Feucht - Altdorf
890.3 Nürnberg - Feucht - Neumarkt
890.4 Nürnberg - Wicklesgreuth - Ansbach

891 Nürnberg - Neunkirchen am Sand - Simmelsdorf-Hüttenbach und Neuhaus (Pegnitz)
892 Wicklesgreuth - Windsbach

900 Regensburg - Straubing - Platting - Passau (se 880)
902 Straubing - Bogen
905 Plattling - Gotteszell - Zwiesel - Bay. Eisenstein
906 Zwiesel - Grafenau
907 Zwiesel - Bodenmais
908 Gotteszell - Viechtach - Blaibach
910 Nürnberg - Roth - Pleinfeld - Treuchtlingen
911 Roth - Hilpoltstein
912 Pleinfeld - Gunzenhausen
920 Treuchtlingen - Gunzenhausen - Ansbach - Steinach (bei Rotenburg) - Würzburg
921 Steinach (bei Rotenburg) - Rotenburg ob der Tauber
930 München - Freising - Landshut - Neufahrn - Regensburg
931 Landshut - Plattling
932 Neufahrn - Straubing
940 München - Markt Schwaben - Mühldorf
941 Mühldorf - Simbach
942 Mühldorf - Burghausen
943 Mühldorf - Freilassing
944 Mühldorf - Wasserburg - Rosenheim
945 Mühldorf - Neumarkt-St. Veit - Landshut
946 Mühldorf - Neumarkt-St. Veit - Passau
947 Mühldorf und Traunreut - Hörpolding - Traunstein
948 München - Ebersberg - Wasserburg
950 München - Rosenheim - Kufstein
951 München - Rosenheim - Prien - Traunstein - Freilassing - Salzburg
952 Prien - Aschau
953 Traunstein - Ruhpolding
954 Freilassing - Bad Reichenhall - Berchtesgaden
955 München - Deisenhofen - Holzkirchen - Bayrischzell - Schliersee
956 Holzkirchen - Schaftlach - Lenggries
957 Schaftlach - Tegernsee
958 Holzkirchen - Kreuzstraße - Rosenheim
959 Traunstein - Waging
960 München - Tutzing - Weilheim - Murnau - Garmisch-Partenkirchen - Mittenwald
961 Tutzing - Kochel
962 Weilheim - Schongau
963 Murnau - Oberammergau
964 Garmisch-Partenkirchen - Reutte in Tirol
970 München - Geltendorf - Kaufering - Buchloe - Kempten - Immenstadt - Hergatz - Lindau
971 Augsburg - Buchloe - Türkheim - Mindelheim - Memmingen - Kißlegg - Hergatz - Lindau
973 Türkheim - Bad Wörishofen
974 Buchloe - Marktoberdorf - Füssen
975 Ulm - Senden - Memmingen - Kempten - Immenstadt - Oberstdorf
976 Kempten - Pfronten-Steinach - Reutte in Tirol
977 Ulm - Senden - Weißenhorn
978 Mindelheim - Krumbach - Günzburg
980 München - Mering - Augsburg - Gessertshausen - Günzburg - Ulm
982 Augsburg - Donauwörth - Treuchtlingen
983 Augsburg - Friedberg - Ingolstadt
985 Augsburg - Mering - Geltendorf - Weilheim
986 Augsburg - Kaufering - Landsberg (Lech)
990 München - Ingolstadt - Nürnberg und - Eichstätt Bahnhof - Treuchtlingen
990a Ingolstadt - Nürnberg
991 Eichstätt Bahnhof - Eichstätt Stadt
992 Regensburg - Saal - Ingolstadt
993 Ingolstadt - Donauwörth - Günzburg - Ulm
995 Donauwörth - Nördlingen - Aalen

Nu följer S-Bahn München. Endast sträckor utan parallel stambana presenteras med den egna tabellen, alla andra avsnitt räknas till stambanorna.

999 S-Bahn-Stammstrecke München
999.1 München: Freising und Flughafen - Neufahrn - Moosach - Hbf - Ostbf.

999.2 München: Petershausen und Altomünster - Dachau - Hbf - Ostbf. - Markt Schwaben - Erding
999.3 München: Mammendorf - Maisach - Pasing - Hbf - Ostbf. - Deisenhofen - Holzkirchen
999.4 München: Geltendorf - Buchenau - Pasing - Hbf - Ostbf. - Grafing Bf. - Ebersberg
999.6 München: Tutzing - Starnberg - Pasing - Hbf - Ostbf.
999.7 München: Wolfratshausen - Höllriegelskreuth - Hbf - Ostbf. - Ottobrunn - Kreuzstraße
999.8 München: Herrsching - Weßling - Pasing - Hbf - Ostbf. - Flughafen
999.20 München: Höllriegelskreuth - Pasing



Information
I alt 1 bilde

©
Finn i Postvogna



Booking.com
Booking.com